Vladimir Putin’e suikast girişimi!

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’e yönelik suikast girişimi gerçekleşti. Olay nasıl oldu? Saldırıyı kim üstlendi? İşte detaylar…

Vladimir Putin’e suikast girişimi!

Dünya basınında yer alan haberlere göre Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’e bir suikast girişimi düzenlendi. Putin’in oturduğu Kremlin Sarayı’na yapılan saldırıyı uzmanlar ve Rusya bir “suikast girişimi” olarak değerlendirdiğini açıkladı. İşte detaylar…

İHA’lar ile saldırı düzenlendi!

Dünya basınında yer alan haberlere göre Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’e bir suikast girişimi düzenlendi. İddia edilen saldırıda iki adet insansız hava aracı (İHA) kullanıldı. Araçlar önce Kremlin Sarayı’nın kubbesine kadar yaklaştılar. Tam saldırı anındaysa Rusya güvenlik güçleri İHA’ları vurdu. Saldırı önlenmiş oldu.

Rusya ve Kremlin bu saldırıyı bir suikast girişimi olarak değerlendirdi. Ardından saldırının sorumlularının Ukrayna devleti olduğunu belirtti. Ancak Ukrayna saldırı girişimini yalanladı ve böyle bir saldırıyı gerçekleştirmediklerini belirtti. Olayla ilgili soruşturma sürüyor.

Vladimir Putin saldırı gerçekleştiğinde Kremlin’de değildi!

Bunlarla birlikte Kremlin yaptığı açıklamalarda suikast girişiminin olduğu zamanda Vladimir Putin’in Kremlin Sarayı’nda olmadığını belirtti. Gelen bilgilere göre Rusya devlet başkanı Putin saldırı esnasında Moskova dışında yer alan Novo Ogaryova’da çalışıyordu. Ayrıca buna ek olarak Kremlin çevresindeki binaların ve Kremlin Sarayı’nın zarar görmediği de bildirildi.

Rusya’dan gelen açıklamadaysa Ukrayna direkt hedef gösterildi. Yapılan açıklamada “Ukrayna 2 adet İHA ile Kremlin’e saldırdı düzenledi. İHA’lar etkisiz hale getirildi. Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin zarar görmedi. Misilleme hakkımızı saklı tutuyoruz. Rusya, uygun gördüğü yerde ve zamanda önlemler alacaktır” ifadelerine yer verildi.

Moskova’da İHA uçurmak yasaklandı!

Saldırı sonrasındaysa Moskova ve Rusya Federasyonu içerisinde kritik öneme sahip her bölgede güvenlik önlemleri arttırıldı. Moskova Belediye Başkanı Sergey Sobyanin yaptığı açıklamada saldırı gününden itibaren Moskova’da her türlü drone ve İHA’nın uçurulmasının yasaklandığını bildirdi.

Bahsi geçen kararın alınmasına sebep olarak güvenlik güçlerinin çalışmalarının etkilenmemesi olduğu belirtildi. Ayrıca bundan sonra şehirde İHA uçurmanın çok ciddi cezaları olan bir suç sayıldığının da altı çizildi. Konuyla ilgili soruşturmaların sürdüğü de gelen bilgiler arasında. Alınan kararlar tamamen Rusya ve Rus halkının güvende olması amacıyla alındığı da vurgulandı.

Kaynak: Shiftdelete

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
kamera sistemleri güvenlik kamerası