Google, hassas verileri silmeyi kolaylaştırdı! Tek hamle yetiyor

Google Play Store uygulamaları için hesap ve veri silme işlemini çok daha basit bir hale getirdi. Peki bu özellik nasıl kullanılıyor?

Google, hassas verileri silmeyi kolaylaştırdı! Tek hamle yetiyor

Google, sonunda uygulama geliştiricilerini üzen, kullanıcıları sevindiren güncellemeyi yaptı. Kullanıcıların Play Store uygulamalarındaki hesaplarını ve ilgili hassas bilgileri kolayca silebilmeleri için yeni bir veri silme yöntem sundu. 13 Haziran’da Google Play Ürün Destek Yöneticisi Andy B, Play destek topluluğunda yaptığı bir duyuruda, kullanıcıların daha önce indirdikleri uygulamalardan hesaplarını ve verilerini silmelerini sağlayacak yeni bir yöntemi açıkladı. Peki nasıl siliniyor? İşte detaylar…

Google Play, hassas bilgiler için veri silme işlemini kolaylaştırdı

Bu yeni özellikle birlikte, uygulama içinde hesap oluşturabilen uygulamalar için Google Play Store’da “Veri Silme” kısmı görünecek. Bu bölümde, kullanıcılar geliştiricinin web sitesine yönlendiren bağlantılarla tüm hesaplarını veya belirli verileri, örneğin etkinlik ve işlem geçmişini silme talebinde bulunabilecekler. Uygulamalarınız arasından verisini silmek istediğiniz uygulamaya Play Store’dan girip işlemi gerçekleştirebilirsiniz.

Geçen yıl Google, geliştiricilere Play Store listelerinde web tabanlı veri silme isteği sayfasına bağlantı eklemeleri zorunluluğu getirmişti. Bu politika, 7 Aralık 2023’e kadar tamamlanması gerekiyordu ancak Google, bu son tarihi 31 Mayıs 2024’e kadar uzattı. Artık, bu uzatılmış tarih de geride kaldı ve özellik nihayet kullanıma sunuldu.

Mozilla’nın geçen yıl yaptığı bir araştırma, Play Store’un veri güvenliği etiketlerinin etkisiz olduğunu iddia etse de, Google’ın veri kontrolü konusunu daha fazla ciddiye aldığı ve bu konuda adımlar attığı görülüyor. Örneğin, TikTok’un Android‘deki uygulamalar listesinde artık verileri silebilmek için bir bölüm bulunuyor.

Bu özelliği, kullanıcıların kişisel verilerini koruma konusunda daha fazla kontrol sahibi olmalarını sağlayacak ve uygulama geliştiricilerinin erişimlerini sınırlandıracak. 

Kaynak: Shiftdelete

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
kamera sistemleri güvenlik kamerası