tvOS 13 duyuruldu! İşte özellikleri

tvOS 13 duyuruldu! İşte özellikleri

WWDC 2019 etkinliği kapılarını açtı. 3 Haziran’dan 7 Haziran’a kadar devam edecek olan etkinlik dünyanın birçok yerinden katılımcıları ağırlıyor. Geliştirici konferansında Apple’ın yazılım dünyasındaki yenilikler de tanıtıldı. tvOS 13 özellikleri de bu etkinlikte belli oldu. Cupertino’lu şirket TV uygulamasındaki yeni işletim sistemini tanıttı.

iOS 13 ile karanlık mod dönemi başladı!

Apple’ın merakla beklenen yeni mobil işletim sistemi iOS 13 tanıtıldı. Karanlık mod başta olmak üzere birçok yenilik iPhone ve iPad kullanıcılarına sunuluyor.

Apple, TV uygulamasındaki büyük yenilikleri içeren güncellemesini WWDC 2019 etkinliğinde tanıttı. App Store’u olan dördüncü nesil 4K Apple TV modellerini çalıştıran tvOS işletim sistemi yenilendi. tvOS 12, Eylül 2018’de tanıtılmıştı. Aradan geçen yaklaşık bir yılın ardından işletim sistemi yeni haline kavuştu. Apple, tvOS 13 özellikleri ile ilgili önemli açıklamaları bu etkinlikte açıkladı.

Apple, Mart 2019’da kendi şovlarını yayınlama planlarını açıkladığı bir etkinlik düzenlemişti. Bu planların ardından yeni yazılım güncellemesi de kaçınılmaz oldu.

tvOS 13 özellikleri

Apple kendine has TV şovlarını yayınlamaya başlayacak. tvOS 13 de TV+ isimli uygulamanın kullanımını kolaylaştıracak şekilde yenilendi. Şimdi bu yeni işletim sisteminin özelliklerine yakından bakalım.

Netflix’te gördüğümüz bir özellik de tvOS 13 özellikleri arasında yer alıyor. Artık bir Apple TV’ye farklı kullanıcı profilleri eklemek mümkün. Bu, aynı cihaz üzerinden farklı içerik tercihleri olan kullanıcıların karışıklık yaşamamasını sağlıyor. Apple TV üzerinden dinlenen şarkıların sözleri de artık ekranda görünebiliyor.

Apple Arcade bu sonbaharda Apple TV 4K ile buluşacak. Altı kişilik bir aile, tek bir abonelikle 100’den fazla yeni ve özel oyuna sınırsız bir şekilde erişebilecek.

Apple Arcade’i destekleyen bir özellikleri de tvOS 13 ile birlikte Apple TV’ye geliyor. Xbox One S ve DualShock 4 desteği sayesinde oyunları joypad ile oynamak mümkün hale geliyor.

Ana Ekranda uygulamaların tam ekran video önizlemeleri oynatılabiliyor. Böylece kullanıcılar yeni TV programlarının, filmlerin, müziklerin ve oyunların ön izlemesini hızla yapabiliyor.

Ebeveyn denetimi de tvOS 13 özellikleri arasında yer alıyor. Ebeveynler, belirli içeriklere çocuklarının erişmesini engelleyebiliyor. Ayrıca, oyun oynamak için harcadıkları süreyi sınırlandırabiliyor.

Apple TV 4K isminden de anlaşılacağı gibi 4K içerikleri destekliyor. Durum böyle olunca yeni işletim sistemine 4K YouTube desteğinin gelmesi de aslında kaçınılmaz. Aynı zamanda 4K filmleri indirme seçeneği de yeni sürümle birlikte geliyor.

Kumanda kaybetme derdinin önüne geçen tvOS 13’te ‘Kumandayı Bul’ özelliği de bulunuyor. Artık Apple Watch gibi bir cihazdan kumandaya ping atmak mümkün hale geliyor.

Apple TV’yi HomePod hoparlörü olarak kullanmak mümkündü. Ancak yeni güncellemeyle birlikte daha fazla entegrasyon kullanıcıları bekliyor.

Apple TV’nin uzun süredir bir web tarayıcısını ihtiyacı olduğu kulislerde konuşuluyordu. Yeni güncellemeyle birlikte Apple TV’ye Safari de ekleniyor. İşletim sistemine Haberler ve Ev uygulaması da katılıyor.

watchOS 6 tanıtıldı! İşte yeni özellikler

WWDC 2019 etkinliğinde tanıtılan yeniliklerden biri de watchOS 6 oldu. Apple Watch’lar yeni işletim sistemi ile daha bağımsız hale geliyor. İşte tanıtılan watchOS 6 özellikleri ve tüm yenilikler.

https://shiftdelete.net/tvos-13-ozellikleri-belli-oldu

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
kamera sistemleri güvenlik kamerası