SonTakip

Intel yeni işlemcilerinin özelliklerini yanlışlıkla paylaştı!

Uzun zamandır Intel’in yeni nesil Raptor Lake işlemcilerini bekliyoruz. Şimdiye kadar işlemciler hakkında birçok bilgi ortaya atıldı. Şimdi …

Intel yeni işlemcilerinin özelliklerini yanlışlıkla paylaştı!

Uzun zamandır Intel’in yeni nesil Raptor Lake işlemcilerini bekliyoruz. Şimdiye kadar işlemciler hakkında birçok bilgi ortaya atıldı. Şimdi ise direkt olarak Intel tarafından yeni işlemciler hakkında yeni bilgiler yanlışlıkla paylaşıldı.

Yeni Raptor Lake işlemcilerin özellikleri ortaya çıktı

Intel geçtiğimiz gün kendi resmi sitesi üzerinden bir kılavuz yayınladı. Bu kılavuzda 12. nesil işlemciler yerine 13. nesil yeni işlemciler hakkında bilgiler yer aldı. Intel, kısa sürede içerisinde durumu farkedip bilgileri silmiş olsa da, yeni nesil işlemcilerin bazı özellikleri ortaya çıkmış oldu.

Intel’in hızlı bir şekilde kılavuzu silmesine rağmen yanlışlıkla paylaştığı bilgilerin ekran görüntüsünü alan birçok kişi oldu. Intel bu yanlışlık ile birlikte 3 farklı CPU ve boost clock‘lar onaylanmış oldu. Intel’in kılavuz sayfası ise artık Alder Lake işlemcilere yer veriyor.

Şirketin yeni işlemcileri 14 çekirdekli, 20 iş parçacıklı Core i5-1300k CPU‘dan başlıyor. Yeni işlemcinin P-core boost ile 5.1 GHz‘e ulaşabileceği not ediliyor. İşlemcilerin verimlilik çekirdeklerinin overclock edilmesi ile 2.6 GHz olan hızını 3.9 GHz‘e çıkarmak da mümkün olacak.

Core i7-13700K‘nın ise 5.3 GHz’ı destekleyeceği görülüyor. Daha önce sızdırılan bilgilere göre, CPU bu rakamdan 100MHz daha yüksek hız aşırtma yapabiliyor. Böylelikle işlemcinin 5.4 GHz‘lik maksimum hıza ulaşması planlanıyor.

Amiral gemisi Core i9-13900K ise hem Turbo Boost hem de Termal Hız Artışı sunuyor. Böylelikle işlemci 5.7 GHz ve 5.8 GHz hıza ulaşabilecek. Tüm bunlara ek olarak Intel’in bir KS versiyonu ile hızı 6.0 GHz’e çıkarabileceği de gelen haberler arasında.

Intel tarafından yapılan hata ile birlikte yeni işlemcilerin bazı özellikleri ortaya çıkmış oldu.

Kaynak: Shiftdelete

Yazıyı Değerlendir
[Toplam 0 Ortalama: 0]
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

kamera sistemleri güvenlik kamerası