Kripto paralar için iki yeni vergi geliyor!

Sermaye Piyasası Kurulu ve Gelir İdaresi Başkanlığı, kripto para vergisi için çalışmalara başladı. İşte detaylar.

Kripto paralar için iki yeni vergi geliyor!

Hazine ve Maliye Bakanlığı, Kripto varlıkların Türkiye’de nasıl vergilendirileceği konusunda önemli adımlar atmaya hazırlanıyor. Bu kapsamda Sermaye Piyasası Kurulu ve Gelir İdaresi Başkanlığı’nın yasal düzenleme çalışmalarını sürdürdüğü belirtildi. Buna göre kripto paralara iki vergi modeli uygulanabilir.

Kripto para için gelir ve kazanç vergisi yolda

Habertürk’te yer alan habere göre, kripto paralar hem bir işlem vergisiyle hem de menkul sermaye iradı kapsamında vergilenecek. Çalışmalar kapsamında Sermaye Piyasası Kurulu’nun bu varlıklar için bir yönetmelik hazırlaması bekleniyor.

Bu yönetmelikle belirlenen çerçeve doğrultusunda Gelir İdaresi Başkanlığı, kripto para alım satımından elde edilen gelirlere iki ayrı vergi uygulayacak. İki vergilendirmenin kripto varlıklarına özel olarak şekilleneceği belirtildi.

İlk vergi, düşük oranlı bir işlem vergisi olacak. Banka ve Sigorta Muameleleri Vergisi’ne benzer şekilde uygulanması planlanıyor. İkincisi ise kripto varlıkların menkul sermaye iradı kabul edilmesini hedefliyor. Bu da kazançlar üzerinden verginin alınmasını öngörüyor.

Böylece yatırımcılar hem işlemden hem de elde edilen kazançtan vergiye tabi olacak. Vergi oranlarının ise sektörü olumsuz etkilemeyecek kadar düşük seviyelerde olacağı bildirildi.

Yapılan bu çalışmalarla Türkiye’de kripto para piyasasının yasal bir zemine oturtulması hedefleniyor. Sermaye Piyasası Kurulu ve Gelir İdaresi Başkanlığı’nın henüz çalışmalarına devam ettiğini ve resmi bir düzenlemenin yakın zamanda uygulanabileceğini belirtelim.

Kaynak: Shiftdelete

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
kamera sistemleri güvenlik kamerası