SonTakip

Uzmanlardan fiyat uyarısı: Yeni RAM satın alacaklar dikkat!

Analizciler ortaya çıkan raporlara dayanarak, önümüzdeki dönemde RAM fiyatlarının düşüşe geçeceğini söylüyor. Bu noktada ihtiyacı olanların …

Uzmanlardan fiyat uyarısı: Yeni RAM satın alacaklar dikkat!

Analizciler ortaya çıkan raporlara dayanarak, önümüzdeki dönemde RAM fiyatlarının düşüşe geçeceğini söylüyor. Bu noktada ihtiyacı olanların birkaç ay daha beklemelerini öneriyor. Özellikle araştırmacılar DRAM ve NAND çeşidindeki bellek türlerinde önümüzdeki süreçte önemli bir düşüş yaşanacağını belirtti.

The Register, Gartner’den bir not paylaştı. Burada mevcut küresel çip sıkıntısının ardından donanımın piyasaya taşması nedeniyle fiyatların 2022‘nin ikinci yarısında aşağıya çekileceğine inandığını belirtiyor.

İddiaya göre çip ve RAM fiyatları ilerleyen dönemde düşüşe geçiyor

Ortaya çıkan not, 2021 yılındaki çip sorunundan ötürü fazla üretimin ileride bir bolluğa yol açacağını ortaya sürüyor. Bunun sonucunun da fiyat indirimiyle sonuçlanacağını iddia ediyor. Bu da çip ücretlerinin önemli ölçüde düşmesi anlamına geliyor.

Gartner’de yer alan not, PC ve dizüstü bilgisayar üreticilerini çip sorunundan yararlanmak için bellek üretimine teşvik ediyor gibi duruyor. Bu noktada şirket 2022 için piyasa koşullarının olağandışı olacağını belirtiyor. Daha fazla fiyat dalgalanması ve değişikliğin ileriye dönük olabileceğini de öne sürdü.

Pandeminin teknoloji şirketlerine en büyük etkisi küresel çip krizi oldu

Küresel çip sorunu teknoloji şirketleri tarafından pandeminin en önemli etkisi olarak belirlendi. Sağlık protokolleri nedeniyle pek çok üretim fabrikası kapandı. İnsanlar uzaktan çalışmak ya da eğitim görmek zorunda oldukları için dizüstü bilgisayar ve tablet gibi elektronik cihazların çip talebi arttı.

Sorunun kapsamını değerlendirme ve iyileştirme adına pek bir fikir birliği yok. Bu yüzden etkili bir zaman çizelgesi de ortaya çıkmadı. Bazıları krizin gelecek yıl azalacağını söylerken, birtakım analist 2023‘e kadar devam edeceğini öne sürüyor.

Kaynak: Shiftdelete

Yazıyı Değerlendir
[Toplam 1 Ortalama: 5]
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

kamera sistemleri güvenlik kamerası