SonTakip

Xiaomi kendi işlemcisini geliştirdi! İşte tanıtım tarihi

Xiaomi şirketi kendi işlemcisini piyasaya sürmek için kolları sıvadı. Şirket işlemcinin detayları ile ilgili fazla bilgi vermezken; yeni nesil …

Xiaomi kendi işlemcisini geliştirdi! İşte tanıtım tarihi

Xiaomi şirketi kendi işlemcisini piyasaya sürmek için kolları sıvadı. Şirket işlemcinin detayları ile ilgili fazla bilgi vermezken; yeni nesil bir Surge işlemcisi mi yoksa görüntü sinyal işlemcisi (ISP) mi geliştirdiği de net olarak anlaşılmadı. Ancak lansman tarihi ve ilk ipuçları belli oldu belli oldu.

Çinli elektronik cihaz üreticisi Xiaomi 2017 yılında Surge S1 adı verilen bir yonga seti geliştirmişti. Bu donanım ne yazık ki yalnızca Xiaomi Mi 5c modelinde kullanıldı. Pek de uzun ömürlü olmayan işlemci tercih edilmedi ve rafa kaldırıldı. Şirketten beklentiler yeni bir yonga setinin geleceği yönünde olsa da yapılan duyuru kesin bir ayrıntıya işaret etmedi. Fakat iki güçlü ihtimal öne çıktı.

Xiaomi yeni işlemcisini Pazartesi günü duyuracak

Yeni işlemcisiyle ilgili sosyal medyada duyuru gerçekleştiren Xiaomi, yeni lansmanda “surging” (yükseltilmiş) bir donanım göreceğimizi söyledi. Hal böyleyken pek çok insan Surge S1’in devamı niteliğinde yeni nesil bir yonga seti tanıtılacağını düşünmeye başladı. Fakat Surge S2 ile karşılaşıp karşılaşmayacağımız şimdilik belirsizliğini korumaya devam ediyor. Şirketin paylaştığı duyuru afişi ise şöyle:

Xiaomi yeni işlemcisini 29 Mart’ta tanıtacak.

Bir diğer ihtimal ise bizi ISP‘ye yönlendiriyor. Daha önce ortaya çıkan bazı raporlar Xiaomi’nin kameradan gelen verilerin işlenmesinden sorumlu olacak bağımsız bir işlemci geliştirdiğini öne sürmüştü. Sızıntıda yer alan detaylara göre; görüntü sensörü tarafından toplanan renk, ışık ve diğer verileri işleyip en yüksek kalitede görüntü üretebilen donanım ile karşılaşacağız. Yani tanıtılacak donanım şirketin kendi tasarladığı bir  görüntü sinyal işlemcisi de olabilir.

Dün Xiaomi’nin yeni Mi Mix telefonunu sıvı lens ile tasarlayacağı ortaya çıkmıştı. Bu detay göz önüne alındığında, şirketin bir ISP donanımı için çalışıyor olma ihtimali epeyce kuvvetleniyor. Fakat ne yazık ki şirketten henüz konuya ilişkin bir doğrulama haberi gelmedi.

Xiaomi şirketinin ne tür bir işlemci ile karşımıza çıkacağı 29 Mart Pazartesi günü yapılacak lansman etkinliğinde belli olacak. Aynı zamanda bu tanıtımda Xiaomi Mi 11 Pro ve Mi 11 Ultra amiral gemisi cihazları da nihayet tüketici karşısına çıkacak.

Kaynak: Shiftdelete

Yazıyı Değerlendir
[Toplam 0 Ortalama: 0]
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi:
kamera sistemleri güvenlik kamerası