SonTakip

İdeal ekran kartı sıcaklığı kaç olmalı? Ekran kartı sıcaklığı nasıl ölçülür?

Kripto paraların tırmanışa geçmesiyle ekran kartları daha da önemli hale geldi. Özellikle geçtiğimiz yılın son çeyreğinde piyasaya sürülen RTX …

İdeal ekran kartı sıcaklığı kaç olmalı? Ekran kartı sıcaklığı nasıl ölçülür?

Kripto paraların tırmanışa geçmesiyle ekran kartları daha da önemli hale geldi. Özellikle geçtiğimiz yılın son çeyreğinde piyasaya sürülen RTX 3060 Ti ve RTX 3070 gibi üst düzey özelliklere sahip ekran kartları piyasayı oldukça hareketlendirdi. Üstün teknolojiye rağmen ekran kartları, hala ısınma sorunu yaşıyor! Bakımları yapılsa da ekran kartları, ciddi sıcaklıklara ulaşır. Dolayısıyla “İdeal ekran kartı sıcaklığı kaç olmalı? Fazla ısınan ekran kartı için neler yapılır? Ekran kartı sıcaklığı nasıl kontrol edilir?” gibi soruların cevabı bilmek önemlidir.

Yüksek grafikli oyunlar oynamanıza ve ‘video render’ı gibi işlemler yapmanıza imkan sağlayan ekran kartları, sürekli bakım ve kontrol gerektiren hassas donanımlardır.

Ekran kartı sıcaklığı nasıl ölçülür?

Ekran kartı sıcaklığı Windows 10 2004 güncellemesi ile birlikte Windows’ta üçüncü parti uygulamalar olmadan artık ölçülebiliyor. Görev yöneticisine girdikten sora “Performans” sekmesine gidin ve GPU sıcaklığı yazan bölümde ekran kartı ısısını bakın. Ekran kartı sıcaklığı gözükmüyor ise ya da GPU sekmesi yoksa ekran kartı yazılımını güncelleyin. Gözüken değerin ideal ekran kartı sıcaklığı olup olmadığını kontrol edin.

İdeal ve maksimum ekran kartı sıcaklığı kaç olmalı?

Ekran kartları, yüksek grafikli bilgisayar oyunları ve çeşitli yazılımlardan üst düzey performans almanızı sağlayan bilgisayar donanımlarıdır. Aslında ekran kartlarının ısınması gayet normaldir, bu ekran kartının randımanlı çalıştığını gösterir. Önemli olan yük ve ideal ekran kartı sıcaklığı arasındaki dengenin olup olmadığıdır. Ekran kartları, sistem yük altında değilse genellikle 30-50 dereceye kadar ısınır. Yüksek sistem gereksinimlere sahip bir bilgisayar oyunu veya bir uygulama açıldığında ise bu sayıların 80 dereceye kadar çıkması normaldir.

Ekran kartı, yük altındayken 80-85 derecenin de üzerine çıkıyorsa bu bir sorun olduğu anlamına gelir. Bu dereceler her ekran kartı modeli için değişiklik gösterir. Ancak kabul edilen maksimum sıcaklık 80-85 derece arasındadır.

Ekran kartı boştayken ideal sıcaklık 30-35 derece, ekran kartı yük altındayken ise ideal sıcaklığın 60-80 derece arasında olması gerekir.

Belirttiğimiz şartlar alında bu sıcaklık yukarıdaki derecelerin üzerine çıkan bir ekran kartınız varsa, hiç zaman kaybetmeden aşağıdaki adımları uygulayın.

Ekran kartı fazla ısınıyorsa ne yapmalıyız?

Önce ekran kartınızın driver (yazılım) güncellemelerini kontrol edin:

Isınma probleminin en büyük nedenlerinden biri de ekran kartı sürücüsünün güncel olmamasıdır. Güncel olmayan ekran kartı, tam kapasite çalışamaz. Bu da üzerine aşırı yük binen kartın, gereğinden fazla ısınmasına neden olur. Bu nedenle kartınızın güncel bir şekilde çalışması uygulamalar ve oyunlardan tam performans almanızı sağlayacaktır.

Ekran kartınızın fan temizliğini yapın:

Uzun süre kullanılan bir ekran kartı fanı, kolayca toz alır; bu da aşırı derecede ısınmaya neden olur. Bu da istediğiniz performansı almanızı engeller. Bu nedenle yapacağınız ilk şey ekran kartı fan temizliği olmalıdır. Bu işlem için yapmanız gereken şey ekran kartınızın fanını hassas bir fırça yardımıyla temizlemenizdir. Fanı temizlerken oldukça dikkatli olmalısınız çünkü ekran kartı fanları hassas yapıda oldukları için kırılmaya müsaittir.

Ekran kartınızın termal macununu değiştirin:

Termal macun, işlemci ile soğutucu blok arasındaki hava boşluklarını yok ederek, işlemci üzerinde oluşan ısıyı soğutucu bloğa daha kolay bir şekilde aktaran macuna denir. Termal macunlar ısı iletimini daha hızlı yapar. Böylece ısınmayı önler. Bu nedenle kartınız ısınıyorsa en büyük nedenlerinden biri içerisinde bulunan termal macunun etkisini kaybetmesidir.

Ekran kartının termal macununu değiştirmek için yapmanız gereken şey; ekran kartı fanını dikkatli bir şekilde söküp içerisinde bulunan etkisini kaybetmiş termal macunu temizlemek olacak, daha sonra işlemci üzerine kaliteli bir termal macun uyguladıktan sonra aradaki farkı göreceksiniz. Senede bir defa termal macunu değişimi yapmanız, kartınızın ömrünü uzatacaktır. Böylece ideal ekran kartı sıcaklığı ile çalışmasını sağlayacaktır.

Uyguladığınız yöntemlere rağmen sorun devam ediyorsa, muhtemelen ekran kartınızı değiştirmenin zamanı gelmiştir. Maalesef ekran kartları, zamanla güncelliğini kaybederek yeni çıkan oyunları ve uygulamaları kaldırmamaya başlıyor. Kaldıramayacağı oyunlar ve uygulamalar ekran kartlarının üzerine fazla yük bindirerek aşırı derecede ısınmasına yol açıyor.

Kaynak: Shiftdelete

Yazıyı Değerlendir
[Toplam 1 Ortalama: 5]
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

kamera sistemleri güvenlik kamerası