SonTakip

Android Bildirim Sorunu Nasıl Çözülür?

Akıllı telefonlara bildirimlerin geç gelmesi sorunu son zamanlarda oldukça sık karşımıza çıkmaya başladı. Bizde sizler için çözüm yollarını bir araya getirdik!

Günümüzde sosyal ağlar, e-postalar ve haberler gibi sürekli kontrol edilen konular büyük oranda artık akıllı telefonlardan takip edilerek, hızlıca haberdar olma şansı yakalanıyor.

Ancak, son zamanda kullanıcılardan akıllı telefonlarına bildirimlerin geç geldiğine dair geri bildirimler almaya başladık. 

Özellikle telefon WiFi ağına bağlı durumdayken yaşanan bu sorun, size gelen mesajlardan ve e-postalardan geç haberdar olmanıza sebep olarak acil bir durumda zaman kaybına yol açıyor.

 

Güç Tasarruf Modunu Kullanmayın!

Sony, Huawei, Samsung ve HTC gibi birçok akıllı telefon üreticisi, telefonları ile birlikte kullanıcılara daha uzun pil ömrü sunmak için, güç tasarruf modları geliştiriyorlar.

Şarjınız azaldığında hayat kurtarıcı olan bu özellik, büyük bir problemi beraberinde getiriyor. Kullanıcılar güç tasarruf modunu uzun pil ömrü için sürekli aktif olarak kullanıyorlar. 

Ancak, güç tasarruf modu ile birlikte arka plan verileri kısıtlandığı için siz telefonunuzun ekranını açıncaya kadar bildirimlerden haberdar olamıyorsunuz.

Hatta bazı akıllı telefonlarda güç tasarruf modu kullanırsanız, sosyal ağlardan gelen bildirimlere güç tasarruf modunu kapatana kadar ulaşamıyorsunuz.

 

Arka Plan Uygulamalarının Tamamını Kapatmayın!

Arka planda çalışan uygulamaları kapatmak, telefonu rahatlatmak ve belleği boşaltmak için akıllı telefon kullanıcılarında bir alışkanlık haline geldi.

Bu işlem yapıldıktan sonra telefon hızlanmış gibi görünebilir, ama arka planda bazı sorunlara sebep oluyor. Facebook, Messenger ve Skype gibi uygulamalar birden kapatıldığında arka planda hatalar yaşayabiliyor ve böylece bildirim konusunda gecikmeler yaşanıyor.

Sizlere tavsiyemiz arka plan uygulamalarını tamamen sonlandırmak yerine, sadece aktif olarak kullanmadıklarınızı kapatın.

 

Google Cloud Messaging Sürekli Aktif Olmalı! ( Root )

Hangouts, Gmail, Facebook ve hatta WhatsApp dahil olmak üzere birçok uygulama, bildirim gönderme ve alma işlemlerini Google’ın Cloud Messaging servisi üzerinden gerçekleştiriyor.

Android telefonunuz, bildirimlerin geldiğinden emin olmak için belirli aralıklarla GCM’ye uyarı göndererek, bir nevi ‘ Burada mısın dostum? ‘ sorusunu sorar. GCM’de yanıt verince bildirimler için aradaki bağlantının kopmaması sağlanır.

Ancak burada ciddi bir problem bulunuyor. Android telefonunuz GCM’yi WiFi bağlantısında 15 dakika aralıkla, mobil veri bağlantısında ise 28 dakika aralıkla uyarır.

İnternet sağlayıcılarının genelikle 20 dakika boyunca boşta olan bağlantıyı kesmesi nedeniyle, siz telefonunuzun ekranını açana kadar veri bağlantısı sağlanamıyor ve GCM uyarılmadığı için bildirimler gelmiyor.

Bu sorunun çözümü mümkün, ancak telefonunuzun root’lu olması gerekmekte. Google Play Store’da yer alan ve andQlimax adlı bir geliştirici tarafından hazırlanan Push Notifications Fixer yazılımını kurduktan sonra açılış ekranında gelen root uyarısı kabul ederek uygulamaya yetki veriyoruz.

Uygulama ekranında bulunan Mobile heartbeat internal ve Wi-Fi heartbeat interval bölümlerinden istediğimiz aralıklarda iletişimin sağlanmasını isteyerek, 28 dakikaya varan süreyi kısaltabiliriz.

Sizlere tavsiyemiz burada önerilen değer olan 5 dakikayı seçmenizdir. Böylece her 5 dakikada bir GCM ile telefonunuz arasında iletişim sağlanarak, bildirimlerin gecikmesi sorunu giderilecektir.

Gerekli seçimleri yaptıktan sonra Apply Settings bölümünden ayarları kaydedebilir ve sonrasında uygulamadan çıkış yapabilirsiniz. Uygulamadan çıktıktan sonra WiFi ve mobil veri bağlantınızı açıp kapatmanız yeterli olacaktır.

Bu çözüm yolları büyük olasılıkla sorundan kurtulmanızı sağlayacaktır. Özellikle eğer root’lu bir telefona sahipseniz veya root yapmak sizin için problem değil ise, Google Cloud Messaging genellikle sorunu kökten çözmenizi sağlıyor.

Root yaptığınız takdirde yaşayabileceğiniz sorunlardan sorumlu olmadığımızı ve telefonunuzun garanti dışı kalacağını tekrar belirtiyoruz.

 

Kaynak: Android Bildirim Sorunu Nasıl Çözülür?

Yazıyı Değerlendir
[Toplam 0 Ortalama: 0]
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi:
kamera sistemleri güvenlik kamerası