Kredi kartı nakit avans dönemi artık bitti! İşte detaylar

Kredi kartı üzerinden nakit avans çekim dönemi artık bitti. İşte konuyla ilgili Merkez Bankası ve diğer bankaların açıklamaları…

Kredi kartı nakit avans dönemi artık bitti! İşte detaylar

Normal şartlarda kredi kartı kullanıcıları yüzde 1,36 faiz oranıyla nakit avans çekebiliyorlardı. Bu aslında küçük oranda kısa süreli kredi çekmek gibi bir şeydi. Fakat artık bu dönem bitti. Önümüzdeki pazartesi gününden itibaren bankalar kredi kartına nakit avans verme işlemlerini durduracak. İşte detaylar…

Kredi kartlarından nakit avans özelliği kaldırılıyor!

Merkez Bankası 16 Mayıs 2023 tarihinde yayınladığı yeni regülasyonla birlikte ihtiyaç kredilerinde menkuş kıymet zorunluluğu getirdi. Bu zorunluluk kapsamında kredi kartı harcamalarında ve yapılan nakit çekim işlemlerinde kredi türüne yüzde 30 oranında menkul kıymet tesisine tabi olması kararlaştırıldı.

Konuyla alakalı olarak bankacılık kaynakları (dünya.com) “Tüketiciler bu nakit avansla ihtiyacını karşılıyordu. Kredi kartından nakit avans çekiyordu. 1,36 faiz oranıyla. Menkul kıymet zorunluluğuyla birlikte çoğu banka, pazartesi gününden itibaren kredi kartından nakit avansı kapattı” dedi.

Bankacılık sektöründen gelen diğer açıklamalara bakılırsa tüketicilerin yüksek faizli krediler karşısında ihtiyaç kredilerini kredi kartları ile çektiklerini belirtti. Nakit avans olarak çekilen borcun geri ödemesi hususunda yüzde 1.36 olarak uygulanan faiz tüketiciyi cezbediyordu. Ancak bu durum bankaların zarar etmesine sebep oluyordu. Bankacılık sektörüne göre, talep enflasyonu kısılmaya çalışılıyor.

Kaynak: Shiftdelete

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
kamera sistemleri güvenlik kamerası