SonTakip

Hırsızların yeni yolu: Instagram hikayeleri

Günümüz çağında hayatımızın büyük bir bölümünü sosyal medya platformlarında geçiriyoruz. En çok kullanılan sosyal medya uygulamalarının başında …

Hırsızların yeni yolu: Instagram hikayeleri

Günümüz çağında hayatımızın büyük bir bölümünü sosyal medya platformlarında geçiriyoruz. En çok kullanılan sosyal medya uygulamalarının başında gelen Instagram; hırsızların yeni yolu haline geldi.

Günlük yaklaşık 500 milyon hikayenin atıldığı platform hırsızların uğrak noktası haline gelince birçok ünlü kişinin ve influencerın güvenlik önlemlerini arttırdığı belirtildi.

Hırsızlar soygun yapmak için Instagram hikayelerini kullanıyor

Halka açık verileri kullanmakla suçlanan “Acrobat thieves (Akrobat hırsızları)” lakaplı 4 kişilik bir çetenin, şehrin ünlülerini ve influencerlarını Instagram üzerinden izledikten sonra dairelerine ve evlerine soygun yapması üzerine Milano‘da tutuklandığı bildirildi. Ayrıca soygun yapan bir kişinin de 18 yaşından küçük olduğu söyleniyor.

BBC sunduğu rapora göre, bu 4 kişilik ekibin; ünlülerin nerede yaşadığını bulmak için fotoğraflarını incelemede ve etiketli konumları; kullanma konusunda oldukça başarılı olduğunu söylüyor.

Hırsızların bu işe ilk olarak, 6 Haziran’da yurt dışında yaşayan ünlü bir influencerın; arasında mücevherler, tasarım çantalar ve Rolex saatleri de bulunan tahmini değeri 150.000 € olan eşyaları çalmasıyla başladığı bildiriliyor.

İtalyan medyasına göre hırsızlar; binaların dış taraflarına tırmanma konusunda oldukça becerikliler. Çete ayrıca bu zamana kadar ünlü markalara ait dokuz çanta-cüzdan; değerli takılar-bileklikler ve 10 binlerce dolar yağmaladı.

Polis tarafından yapılan açıklamada, konum verilerini kullandıktan sonra çetenin, ünlülerin fotoğraflarını; kontrol ederek sahip olduğu pencerelerin tipini bile incelediğini ortaya çıkardı. Polis tarafından yayınlanan raporda ise, bir kişinin bir apartmana tırmanırken diğerinin nöbet tuttuğunu gösteriyor. Ayrıca diğer iki refakatçinin de apartmanda beklediği söyleniyor.

Kaynak: Shiftdelete

Yazıyı Değerlendir
[Toplam 1 Ortalama: 5]
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

kamera sistemleri güvenlik kamerası