SonTakip

Avrupa’da binek otomobil satışları düşüşte!

Otomobil piyasası son zamanlarda zor günler geçiyor. Salgının etkilerinden ve çip krizinden dolayı otomobil üreticileri araçlarını …

Avrupa’da binek otomobil satışları düşüşte!

Otomobil piyasası son zamanlarda zor günler geçiyor. Salgının etkilerinden ve çip krizinden dolayı otomobil üreticileri araçlarını üretemiyorlar. Üretseler bile Tesla ve BMW gibi eksik donanımlarla müşterilerine araçlarını teslim ediyorlar. Bu da otomobil sahiplerini ve otomobil üreticilerini sıkıntıya sokuyor.

Bu durumdan dolayı dünya genelinde otomobil satışları düşmeye devam ediyor. Özellikle ülkemizde de otomobil kıtlığından dolayı satışlarda düşüşler yaşanıyor. Açıklanan yeni rapora göre Avrupa pazarında binek otomobil satışlarında ciddi düşüşler yaşanıyor.

Avrupa’da binek otomobil satışlarında düşüş gözlemleniyor!

Son yayınlanan rapora göre, Avrupa’da otomobil satışları Ekim ayında yüzde 29 oranında düştü. Bunun sebebi otomobil sektöründe yaşanan çip krizi olarak belirtildi. Rapora göre Hyundai, Kia, Porsche ve Smart genel düşüş trendine rağmen satışlarını arttırmayı başaran firmalar arasında. Fakat bazı firmalar onlar kadar şanslı değil.

Jaguar ve Ford gibi önemli firmalar satışlarında ciddi düşüş yaşadılar. Bu raporlar birlikte kıtada en çok otomobil satan firma da değişti. Geçtiğimiz ay satışlarında yüzde 42’lik düşüş yaşanan Volkswagen Grubu, yüzde 32’lik hacim düşüşüne uğrayan Stellantis tarafından geçildi. Böylece Avrupa’da en çok otomobil satan üretici geçen ay 165.866 satışla Stellantis oldu.

Volkswagen Grubu’nun bu düşüşü yaşamasının ana sebebi çip eksikliği. Şirket, çip krizinden dolayı en çok sattığı otomobili Golf’u üreten Wolfsburg fabrikasını birkaç kere kapattı. Bu durum da satışların düşmesine sebep oldu. Şirketin CEO’su Berlin’de düzenlenen konferansta kötü bir süreçten geçtiklerini ve bu süreci atlatacaklarını umut ettiğini açıkladı.

Volkswagen Grubu’nda artış yapan tek marka yüzde 13’le Porsche oldu. Onun dışında Skoda yüzde 49, Audi yüzde 46, Volkswagen ve Seat yüzde 40 düşüş yaşadı. Stellantis her ne kadar en çok satan üretici olsa da düşüşten kaçamadı. Alfa Romeo’nun satışları yüzde 46 düştü. Jeep ve Lancia’nın da satışları yüzde 36 düştü. Bir diğer marka Fiat’ta da yüzde 32’lik düşüş gözlemlendi.

Stellantis’in içinde bulunan PSA grubunda da düşüşler yaşandı. Opel/Vauxhall ve Peugeot yüzde 31 düşüş yaşadı. Citroen ise yüzde 33’lük düşüş yaşadı. Bu yaşananlara rağmen Güney Koreli üreticilerden Hyundai yüzde 11, Kia ise yüzde 2.6 satışlarını arttırdı. Diğer otomobil üreticilerinde de düşüşler gözlemlendi.

Kısacası çip krizi otomobil sektörünü ciddi bir şekilde vurdu. Tedarik zincirindeki sıkıntı ve salgından dolayı azalan üretim, herkesi etkiledi. Bu krizin 2022 yılında da etkilerini sürdürmesi öngörülüyor.

Kaynak: Shiftdelete

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
kamera sistemleri güvenlik kamerası