SonTakip

Nissan elektrikli otomobil sektörüne büyük yatırım yapıyor!

Elektrikli otomobil sektöründe artan talep ve teknolojinin gelişimiyle birlikte şirketler peş peşe yaptıkları yatırımları büyük bir oranda …

Nissan elektrikli otomobil sektörüne büyük yatırım yapıyor!

Elektrikli otomobil sektöründe artan talep ve teknolojinin gelişimiyle birlikte şirketler peş peşe yaptıkları yatırımları büyük bir oranda artırma kararı aldığını açıklıyor. Hatta bazı ABD ve Avrupalı şirketler 2030’lu yıllara gelindiğinde karbon salınımını sıfıra indirme planları yaptığını açıkladı. Nissan ise kesin bir dönüşüm tarihi vermese de yaptığı yatırımlar önümüzdeki 5 yıl içerisinde Japonya’da yaşanacak büyük değişime ışık tutuyor.

Nissan, elektrikli otomobil sektörüne 17,6 milyar dolar yatırım yapacak

Nissan, “Ambition 2030” adını verdiği büyük bir planın parçası olarak yeni elektrikli otomobiller ve pil teknolojisi geliştirmek için önümüzdeki beş yıl içinde 2 trilyon yen (17,6 milyar dolar) yatırım yapacağını duyurdu. Şirket 2030 yılına kadar 15 yeni, toplam 23 EV’yi (elektrikli otomobil) piyasaya sürmeyi hedefliyor.

Elektrikli otomobil (EV ve e-Power PHEV/hibrit) satışının 2030 yılına kadar Avrupa’da yüzde 75, Japonya’da yüzde 55, ABD ve Çin’deyse yüzde 40’lık bir pazar hacmine genişlemesi hedefleniyor. Geri kalan kısmıysa geçmiş dönemde satışları yapılan içten yanmalı motorlu araçlar olacak ve pazar hacmi giderek küçülecek.

Nissan, 2028 yılına kadar üretimini ve gelişimini tamamladığı tüm katı haldeki pilleri ile birlikte elektrikli otomobillerini piyasaya sürecek. Bunun içinse 2024 gibi nispeten erken bir tarihte Yokohama’da bir pilot tesis hazırlayarak denemelerine başlayacak.

Bu teknoloji, daha kısa şarj süreleri gibi birtakım yenilikler vadediyor. Ancak henüz beklendiği gibi piyasaya çıkmadığı için hakkında net bir şey söyleyemiyoruz. Fakat Nissan 2028 yılına kadar pil takımlarının maliyetini kWh başına 75 dolara düşürmek ve ilerleyen yıllarda da 65 dolara kadar indirmek istiyor. Bu günümüze oranla neredeyse yarı yarıya bir fiyat farkı ortaya çıkartıyor.

Buna ek olarak şirket, ProPilot sürücü yardım teknolojisini 2026 yılına kadar 2,5 milyondan fazla Nissan ve Infiniti aracına entegre etmek istediğini de söyledi. Ayrıca yeni nesil LIDAR sistemlerini 2030 yılına kadar neredeyse her yeni modeline dahil edecek.

Nissan, Ambition 2030 kapsamında ayrıca en az dört konsept otomobil tanıttı. Bunlara Chill-Out, Surf-Out, Hang-Out ve Max-Out isimlerini verdi. Çoğu şirketin hedeflediği gibi bu araçlarda otonom sürüş, iç özellikler ve şu an piyasada görmediğimiz ancak buram buram gelecek kokan tasarımlarla karşımıza çıkıyor.

Kaynak: Shiftdelete

Yazıyı Değerlendir
[Toplam 0 Ortalama: 0]
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

kamera sistemleri güvenlik kamerası