SonTakip

Tesla’nın tahtına yeni aday: Lucid Air Dream Edition

En uzun menzilli elektrikli otomobil unvanı resmi olarak el değiştirdi. Lucid Air Dream Edition, Çevre Koruma Ajansı‘dan (EPA) aldığı derece …

Tesla’nın tahtına yeni aday: Lucid Air Dream Edition

En uzun menzilli elektrikli otomobil unvanı resmi olarak el değiştirdi. Lucid Air Dream Edition, Çevre Koruma Ajansı‘dan (EPA) aldığı derece ile zirveye yerleşti. Buna göre Lucid Air Dream Edition, daha önce tahtın sahibi olan Tesla Model S Long Range modelinden yaklaşık yüz elli kilometre daha fazla menzile sahip.

En uzun menzilli elektrikli otomobil: Lucid Air Dream Edition rekor kırdı

EPA tarafından yapılan testlere göre daha önce Lucid Motors tarafından 805 km olarak açıklandı. Ancak bu menzil değerini EPA, 520 mil yani 838 mil olarak onayladı. Henüz resmi olarak satışa çıkmamış olsa da EPA tarafından tarafsız olarak belirlenen bu menziller, kullanıcıya göre değişebiliyor. Bu dünyanın en uzun menzilli elektrikli otomobil modeli fiyat olarak da dudak uçuklatıyor. Bu üst seviye menzil için tüketiciler 169 bin dolar gibi ücret ödemeyi göze alacak.

Lucid Motors, Air Dream serisinde 69 bin 900 dolar başlayan fiyata sahip daha uygun fiyatlı modellerini 2022 içinde piyasaya çıkaracak. Ancak Air Dream Edition için bir yıla yakın bir süre beklemek gerekiyor.


Lucid Air Dream serisi

Daha uygun fiyata sunulacak Lucid Air Dream modellerinin menzil değerlerini de EPA paylaştı. Buna göre açıklanan menziller; 21 inç jantlı Dream Edition (774 km), Dream Edition Performance (19 inç jantlarla 758 km ve 21 inç jantlarla 725 km) ve Grand Touring ( 19 inç jantlarla 830 km ve 21 inç jantlarla 754 km) şeklinde. Bu anlamda Lucid Air Dream serisi tüm aile fertleriyle bile Tesla modellerinin epey önünde.

En uzun menzilli elektirkli otomobil, özellikleri ile de heyecanlandırıyor. Buna göre otomobil 0’dan 100’e 2,5 saniyede çıkabiliyor. Araçta yer alan pil ise 113 KWh gücünde. Tesla Model S Long Range bataryası ise 100 KWh gücünde. Ancak buna karşın Lucid Air Dream en büyük bataryaya sahip otomobil değil. Model DC hızlı şarj teknolojisi ile bir dakikalık sürede 32 km‘lik menzil alabilme özelliğinde. Bu hızlı şarj özelliği ile araç 20 dakikada ise toplam menzilin yüzde 60‘lık kısmına ulaşabiliyor. Yani 20 dakika şarjla yaklaşık 500 km yol yapmak mümkün.

Elektrikli otomobil, 1080 beygir gücüne sahip. Lucid Air Dream Edition, kameralar, radar, ultrasonik ve LIDAR dahil olmak üzere 32 sensörlü gelişmiş bir sürüş yardım sistemi sunuyor.

Kaynak: Shiftdelete

Yazıyı Değerlendir
[Toplam 1 Ortalama: 5]
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

kamera sistemleri güvenlik kamerası