Yurt dışından iPhone almak artık mantıklı değil: Pasaport kayıt ücretine zam geldi!

Artık yurt dışından iPhone satın almak mantıklı değil. 6 bin TL olan telefonlarda pasaport kayıt ücretine zam geldi. İşte detaylar…

Yurt dışından iPhone almak artık mantıklı değil: Pasaport kayıt ücretine zam geldi!

Türkiye’de artan kur ve vergi oranları sebebiyle birçok kullanıcı yurt dışından telefon almayı tercih ediyordu. Yarı yarıya fiyat farkı oluşan bu durumda birçok tüketici karlı olarak istediği telefonu satın alıyordu. Ancak bu durum artık böyle değil. Telefonlarda pasaport kayıt ücreti artık 6 bin TL değil. İşte Resmi Gazete’de yayınlanan karar ve 2023 yeni telefonlarda pasaport kayıt ücreti…

Telefonlarda pasaport kayıt ücretine 14 bin TL zam yapıldı!

Yurt dışından bir telefon satın aldığınızda bu cihazı Türkiye’de pasaport kaydı olmadan sadece 120 gün kullanabiliyorsunuz. Daha sonrasında cihazınız şebekeler kapalı hale geliyordu ve cihaz ile arama, SMS gibi şebeke gerektiren özellikleri kullanamıyordunuz. Bu kapsamda cihazınızı kendi pasaportunuz üzerine kayıt ettirmeniz gerekiyordu ve bu ücret 6 bin TL idi. Bugün Resmi Gazete’de açıklanan karara göre artık pasaport kayıt ücretleri 20 bin TL olacak.

Resmi Gazete’de alınan kararla ilgili olarak:

Karar Sayısı: 7344

Ekli “492 Sayılı Harçlar Kanununa Bağlı Tarifelerde Yer Alan Maktu Harç Tutarının Yeniden Belirlenmesine Dair Karar”ın yürürlüğe konulmasına, 492 sayılı Harçlar Kanununun mükerrer 138 inci maddesi gereğince karar verilmiştir.

492 SAYILI HARÇLAR KANUNUNA BAĞLI TARİFELERDE YER ALAN MAKTU HARÇ TUTARLARININ YENİDEN BELİRLENMESİNE DAİR KARARLAR

Madde 1- (1) 2/7/1964 tarihli ve 492 sayılı Harçlar Kanununa bağlı, (9) sayılı tarifenin “II-Sürücü belgesi harçları” başlıklı bölümü hariç olmak üzere, tarifelerde yer alan ve 2023 yılında uygulanan maktu harç tutarları (maktu ve nispi harçların asgari ve azami miktarlarını belirleyen hadler dahil) yüzde 50 oranında arttırılmış, alınan Kanuna bağlı (8) sayılı tarifenin “VIII-Yolcu beraberinde getirilen telefon kullanım izin harcı” başlıklı bölümünün (1) numaralı fıkrasında yer alan harç tutarı 20 bin TL olarak yeniden belirlenmiştir.

Madde 2- (1) Bu Karar yayımı tarihini izleyen gün yürürlüğe girer.

Madde 3- (1) Bu Karar hükümlerini Hazine ve Maliye Bakanı yürütür.

Kaynak: Shiftdelete

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
kamera sistemleri güvenlik kamerası