SonTakip

Yerli otomobil ne kadar yerli? TOGG CEO’su açıkladı!

Türk Elektronik Sanayicileri Derneği, TESİD’in periyodik olarak düzenlediği canlı sohbetlerin bugünkü konuğu TOGG Genel Müdürü Gürcan Karakaş …

Yerli otomobil ne kadar yerli? TOGG CEO’su açıkladı!

Türk Elektronik Sanayicileri Derneği, TESİD’in periyodik olarak düzenlediği canlı sohbetlerin bugünkü konuğu TOGG Genel Müdürü Gürcan Karakaş oldu. TESİD Yönetim Kurulu Başkanı C. Müjdat Altay‘ın da katıldığı etkinliği, Dünya Gazetesi Yönetim Kurulu Başkanı Hakan Güldağ yönetti. Gürcan Karakaş, TOGG hakkında merak edilen çok sayıda soruya yanıt verdi, TOGG hakkındaki yerlilik tartışmalarına son noktayı getirdi.

Yerli otomobil adımı neden daha önce atılmadı?

Hakan Güldağ’ın etkinlikteki ilk sorusu Türkiye’nin yerli otomobil girişimini neden daha önce değil de bugün başlattığı yönündeydi. TOGG Genel Müdürü Gürcan Karakaş soruya ilişkin, ”Dünya genelinde yaşanan paradigma değişimi doğal olarak tüm sektörleri dönüşüme zorladı. Bu dönüşüm otomotiv sektörünü daha çevreci ve yeni teknolojilere adapte olmaya zorladı. Bu da doğal olarak pazarda bir boşluk yarattı. Türkiye’nin yerli otomobil adımı bu boşluğu doldurmak için atıldı. Türkiye’nin yerli otomobil girişimini dün yerine bugün hayata geçirmesinin ardında bu fırsat yatıyor…” dedi.

TOGG’un küresel hedefleri nelerdir?

Karakaş TOGG’un başarısı için yüzbinlerin bu markayı tercih etmesinin gerektiğini söyledi ve ekledi:

”Yüzbinlerce kişinin tercihini TOGG modellerinden yana yapması için pek tabii Türkiye yeterli olmayabilir. Türkiye’nin küresel rekabette akıllı teknolojiler üreten bir markası olmak istiyoruz. Bu bağlamda üstümüzde bir zaman baskısı olsa da Türkiye’nin yerli, milli ve özgün bir teknoloji üreticisi olarak global pazarda da adından söz ettiren bir marka olmayı amaçlıyoruz.”

TOGG’un yerli otomobilleri ne kadar yerli?

Hakan Güldağ sıklıkla sorgulanan TOGG otomobillerinin ne oranda yerli olduğuna ilişkin soruyu Karakaş’a yöneltti, Karakaş’ın yanıtı ise gayet net oldu:

”Bizim TOGG olarak yaklaşımımız, her şeyden önce fikri mülkiyeti tamamen bize ait olan ürünler sunmak ve bu fikri mülkiyeti Türkiye’nin girişimi TOGG ismi ile harmanlamak. Bunu sağladıktan sonra dünyanın herhangi bir yerinde lisans ve üretim süreçlerini gerçekleştirebilirsiniz.

Bu sürece başladığımızda benimsediğimiz yerli, milli ve özgün mottolarının dengeli olması şart. Bu bağlamda TOGG otomobillerinde yüzde 51 seviyesinde bir yerlilik hedefi belirledik. Bu oranı ilerleyen süreçte yüzde 68 seviyesine çıkarmak istiyoruz ki büyük otomotiv üreticileri için de optimal seviye budur.

TOGG girişimi hayata geçtiğinden bu yana 300 ayrı iş ortağı ile çalıştı, çalışmaya devam ediyor. Bu iş ortaklarının yüzde 78’ini ise Türk şirketleri oluşturuyor. TOGG’un kendi yerliliği kadar, yerli üretimi de ne denli önemsediğini bu istatistikten görmeniz mümkün.”

Kaynak: Shiftdelete

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi:
kamera sistemleri güvenlik kamerası