SonTakip

Suzuki ve Subaru üretime ara vereceğini açıkladı

Dünyanın önde gelen otomotiv üreticilerinden Ford, Nissan, Volkswagen ve Toyata çip üretimini durdurmuştu. Piyasadaki çip problemi tüm hızıyla …

Suzuki ve Subaru üretime ara vereceğini açıkladı

Dünyanın önde gelen otomotiv üreticilerinden Ford, Nissan, Volkswagen ve Toyata çip üretimini durdurmuştu. Piyasadaki çip problemi tüm hızıyla devam ederken yeni bir açıklama da Subaru ve Suzuki şirketlerinden geldi. Otomotiv sektöründe yaşanan mikroçip tedariki sıkıntısı sebebiyle bu kez de söz konusu iki şirket üretimi durdurma kararı aldı.

Suzuki iki fabrikasında üretimi geçici olarak durdurdu

Suzuki Motor, Japonya’da bulunan 3 fabrikasından 2 tanesinde çip tedarikindeki sıkıntı sebebiyle üretime ara veriyor. Şirket bazı parçaların tedarikinde de sıkıntılar yaşandığını belirtti. Japon otomobil üreticisi, bugün itibariyle Shizuoka Eyaletindeki iki fabrikanın üretimini askıya alıyor.

Shizuoka bölgesindeki üretimini durduruyor.

Suzuki’nin yerli binek otomobil üretimi, Mart 2020’de sona eren mali yılda 940.000 aracı buldu. Shizuoka’daki iki fabrika, otomobil üreticisinin üretiminin yaklaşık yüzde 80’ini üretiyor. Shizuoka bölgesindeki Sagara fabrikası Swift ve Solio modelleri gibi kompakt arabalar üretirken; Kosai fabrikası Jimny ve Kei modellerini üretiyor.

Subaru, 10 ve 27 Nisan tarihleri arasında üretime ara verecek

Japon üretici Subaru, çip krizi sebebiyle 10 ve 27 Nisan tarihleri arasında Yajima tesisini kapatacağını açıkladı. Şirket, grubun mali sonuçları üzerindeki etkisinin belirsiz olduğunu ekledi. Ancak şirket Gunma eyaletinde bulunan fabrikadaki tüm üretim hatlarını 10 Mayıs’tan itibaren yeniden başlatacağını söyledi.

Gunma Eyaletindeki Yajima fabrikasındaki üretime ara veriyor.

Yajima fabrikası, Legacy Sedan ve Forester SUV dahil olmak üzere otomobil üreticisinin bazı popüler modellerini üretiyor.

Ülkemizde ise çip krizinden dolayı üretime ara veren şirketler Oyak Renault, Tofaş ve Ford Otosan oldu. Çip krizinin ne zaman sonlanacağı ve otomotiv sektörünün bu durumdan nasıl etkileneceği henüz bilinmiyor.

Kaynak: Shiftdelete

Yazıyı Değerlendir
[Toplam 1 Ortalama: 5]
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi:
kamera sistemleri güvenlik kamerası