Yandex ile Rusya bağı koptu! Şirket satılıyor

Ukrayna savaşının ardından büyük bir düşüş içinde olan Yandex, Rusya varlıkları için öenli bir karar aldı. İşte detaylar…

Yandex ile Rusya bağı koptu! Şirket satılıyor

Rusya’nın popüler arama motoru Yandex, Rusya ile Ukrayna arasındaki savaştan bu yana büyük bir kan kaybı yaşıyor. Yandex’in çatı kuruluşu Hollanda merkezli Yandex NV, Rusya’daki varlıkları hakkında önemli bir karar aldı.

Yandex Rusya varlıkları, 5 milyar dolara satıldı

Yandex NV, bugün önemli bir açıklama yayınladı. Açıklamaya göre şirketin Rusya’daki tüm varlıkları 5 milyar dolar karşılığında Lukoil gibi şirketlerin de aralarında bulunduğu bir grup Rus yatırımcı tarafından satın alındı.

Yandex’in NASDAQ’taki piyasaya değeri 2021 yılının ekim ayında 82.8 dolara kadar çıkmıştı. Ukrayna savaşıyla birlikte hızlı bir düşüş içine giren şirketin şu anki piyasa değeri 6.8 milyar dolar. Yandex NV Yürütme Kurulu Başkanı John Boynton, satış hamlesini “Bu olağanüstü koşullarda hissedarlarımız, ekiplerimiz ve kullanıcılarımız için mümkün olan en iyi çözümü bulduğumuza inanıyoruz.” diyerek değerlendirdi.

Yandex’in satışı, Avrupa Birliği (AB) tarafından ağır yaptırımlara maruz bırakılan Rusya’da şimdiye kadar gerçekleştirilen en büyük sermaye çıkışı olarak göze çarpıyor. Öte yandan şirketin kurucusu Arkadiy Voloj, Aralık 2022’de şirketten ayrılmıştı.

Kaynak: Shiftdelete

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
kamera sistemleri güvenlik kamerası