SonTakip

Xiaomi ve Huawei’den elektrikli otomobil konusunda dev yatırım!

Otomotiv sektöründeki değişim tüm hızıyla sürüyor. Tesla başta olmak üzere elektrikli araçları ile popüler hale gelen şirketlerin ardından …

Xiaomi ve Huawei’den elektrikli otomobil konusunda dev yatırım!

Otomotiv sektöründeki değişim tüm hızıyla sürüyor. Tesla başta olmak üzere elektrikli araçları ile popüler hale gelen şirketlerin ardından yıllardır sektörde başarı ile faaliyet gösteren otomobil devleri de akıma ayak uydurmaya başlıyorlar.

Hatta son dönemde akıllı telefon üreticileri de elektrikli otomobil konusunda somut adımlar atmaya başladı. Son olarak sektörün güçlü oyuncularından Xiaomi ve Huawei’nin bu alanda önemli bir tedarikçiye ciddi miktarda yatırım yaptığı öğrenildi.

Xiaomi ve Huawei, EV pil tedarikçisine yatırım yaptı

Bilindiği üzere iki şirket de bir süredir elektrikli otomobil konusunda çalışmalarını sürdürüyor. Bu noktada Xiaomi’nin bir adım daha öne çıktığını söyleyebiliriz. Zira şirket, eylül ayında Xiaomi Automobile Co. Ltd., geçtiğimiz günlerde de Xiaomi Automobile Technology Co. Ltd. adlı ikinci yan firmasını hayata geçirdi. Böylelikle otomobil birimlerinde görev yapan çalışanların sayısı 500’ün üzerine çıktı.

Huawei ise ABD yaptırımları nedeniyle istediği adımları tam anlamıyla atamıyor. Bu nedenle Xiaomi’ye kıyasla daha sakin bir süreç geçirdiğini, ancak yine de çalışmalarda büyük aşama kaydedildiğini belirtelim.

Xiaomi ve Huawei’nin kısa süre önce Çinli elektrikli otomobil üreticisi NIO’nun pil tedarikçisine ciddi miktarda yatırım yaptı. Beijing Weilan New Energy adlı tedarikçi, her iki şirketten toplamda 500 milyon Yuan, kabaca 78,2 milyon dolar yatırım aldığını açıkladı.

2016 yılında kurulan ve elektrikli otomobillerin popüler hale gelmesiyle kısa sürede dev şirketlerle anlaşma sağlayan tedarikçi, Çin’de üç farklı üretim tesisine sahip. Özellikle yüksek menzilli bataryalar üretmesi ile sıklıkla tercih ediliyor. Hatırlanacağı üzere maksimum 1.000 km menzile sahip NIO ET7 modelinde Beijing Weilan New Energy’nin imzası var.

Huawei ve Xiaomi de kendi elektrikli otomobil planlarında söz konusu tedarikçiden faydalanmak istiyor. Bu nedenle ilerleyen dönemlerde yeni yatırımların gelebileceğinin altı çiziliyor.

Kaynak: Shiftdelete

Yazıyı Değerlendir
[Toplam 1 Ortalama: 5]
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

kamera sistemleri güvenlik kamerası