SonTakip

Volkswagen’a ceza! Sürücülere iade ve tazminat

Yıllardır Almanya’nın otomobil sektörüne hizmet sunan Volkswagen, Almanya Federal Mahkemesi tarafından emisyon cezası ile cezalandırıldı …

Volkswagen’a ceza! Sürücülere iade ve tazminat

Yıllardır Almanya’nın otomobil sektörüne hizmet sunan Volkswagen, Almanya Federal Mahkemesi tarafından emisyon cezası ile cezalandırıldı. Volkswagen tarafından üretilen bazı araçlarda egzoz sorunları ortaya çıktı. Sürücülere tazminat ödenecek.

Volkswagen emisyon cezası aldı! Araç iadesi nasıl olacak?

Alman yargısının bir numaralı mahkemesi olan Alman Federal Mahkemesi, bazı Volkswagen modellerinin egzozlarını inceletti. İlgili incelemede orijinalliği ile oynanan ve dizel motor kullanan birçok Volkswagen modeli tespit edildi.

Bu bağlamda Alman otomobil markasına eksi not veren mahkeme, egzozları değiştirilen dizel motorlu araçlar yüzünden mağdur olan sürücülere tazminat ödenmesini emretti. Bu olay, bir sürücünün şüphelenmesi üzerine ortaya çıktı.

Volkswagen’ın emisyon testine güvenmeyen bu sürücü, egzozların doğru bir şekilde sınanmadığını iddia etti. Bu iddiasını yargıya taşıyan sürücü, mahkemeyi kazanarak bir emsal kararın baş rolü oldu.

Bu sayede egzozlarında manipülasyon yapılan bütün dizel araç sahipleri, araçlarını Volkswagen’a iade edebilecek. İade işlemini gerçekleştiren sürücüler, satış fiyatının belli bir kısmını geri alabilecek. İade tutarı, otomobilin kilometresine göre değişecek.

Bu kararın 60 bin dava için emsal oluşturması bekleniyor. 2015 yılında bu konu hakkında bir demeç veren ABD Çevre Koruma Ajansı, Alman markasının emisyon testlerinde standartların dışına çıktığını söylemişti.

ABD’li ajans, standartların dışına çıkılan testlerden onay alan Volkswagen modellerinin çevreyi normalinden 40 kat daha fazla kirlettiğini de ifade etmişti. Ajansa göre bu kirletme oranı da standartlara uygun değil.

Kaynak: Shiftdelete

Yazıyı Değerlendir
[Toplam 0 Ortalama: 0]
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

kamera sistemleri güvenlik kamerası