İkinci el araç alış-satış düzenlemesi için yeni karar!

Ticaret Bakanlığı tarafından alınan karar bugün Resmi Gazete’de yayınlandı. İkinci el araç alış-satış düzenlemesi 6 ay daha uzatıldı.

İkinci el araç alış-satış düzenlemesi için yeni karar!

Geçtiğimiz yaz, 6 Temmuz 2023 tarihinde sıfır ve ikinci el otomobil satışlarında galeriler ve bayiiler başta olmak üzere fırsatçılık yapanların önüne geçecek düzenleme Resmi Gazete’de yayınlandı. Bununla birlikte hiçbir ikinci el araç (otomobilden motosiklete kadar hepsi) üretici ve distribütör güncel satış fiyatının üzerinde satılamayacak ve çeşitli sitelerde ilan verilemeyecek denildi. Nitekim bugün İkinci el araç alış-satış düzenlemesi için yeni bir karar alındı.

İkinci el araç alış-satış düzenlemesi 6 ay daha uzatıldı!

Yaklaşık 5 ay önce yürürlüğe giren ikinci el araç alış-satış düzenlemesi ile bayilerin sıfır araçlar için üretici ve distribütör güncel liste satış fiyatının üzerinde bir meblağ istemesi resmen yasalara aykırı oldu. Benzer bir şekilde galerilerin de bu araçları alarak çeşitli yollarla 6 bin km yol yaptırarak 6. ayı dolduktan sonra sıfır fiyatının üzerinde satmasının da önü kesildi.

Yani hem sıfır hem de ikinci el alış-satış işlemlerinde fırsatçılık yapılması engellendi. Tabii araçlarda fahiş fiyatlı opsiyon donanım eklentileri, 5-10 katına varan seramik kaplama işlemleri ve el altından ekstra nakit para talebi gibi birçok şeyin yaşandığını da duyuyor ve görüyoruz.

Ancak genel itibariyle caydırıcılığı ve cezası yüksek olduğu için ve de ilan sitelerinin direkt olarak bu durumu engelliyor oluşu nedeniyle eskisi kadar fırsatçılık yapılamadığı da bir gerçek. Nitekim Ticaret Bakanlığı da 15/7/2023 tarihinde yürürlüğe giren ve 1/1/2024 tarihine kadar sürecek olan bu düzenlemeyi uzatma kararı aldı ve 1/7/2024 tarihine kadar uzattı.

Kaynak: Shiftdelete

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
kamera sistemleri güvenlik kamerası