SonTakip

Twitter, iOS kullanıcılarına para kazandıracak özelliğini yayınladı

Popüler sosyal medya platformu Twitter, “Biletli Odalar” özelliğini yavaş yavaş herkese açıyor. Sosyal medya şirketi, Mayıs ayında sesli sohbet …

Twitter, iOS kullanıcılarına para kazandıracak özelliğini yayınladı

Popüler sosyal medya platformu Twitter, “Biletli Odalar” özelliğini yavaş yavaş herkese açıyor. Sosyal medya şirketi, Mayıs ayında sesli sohbet özelliğiyle öne çıkan Clubhouse’a güçlü bir rakip olmuştu. Twitter’ın Spaces özelliği üzerindeki güncellemeleri ise tüm hızıyla devam ediyor. Spaces’i, alternatiflerinden bir adım öne çıkarmak isteyen şirket, son olarak devreye maddi kazancı da soktu.

Twitter, Biletli Odalar için en az bin takipçi şartı istiyor

Şirket, canlı ses özelliği Spaces‘taki bazı sunucuların artık Biletli Odalar’a erişimi satabileceğini duyurdu. Biletli Odalar’ın başvuruları ilk olarak Haziran ayında 18 yaşını doldurmuş, son 30 gün içinde üç Odayı açmış ve en az bin takipçisi olan kullanıcılara yönelik.

Twitter temsilci TechCrunch‘a verdiği demeçte, “Halihazırda Biletli Odalar açan kişilerle yakın çalışmaya devam ediyoruz. Şirket, bu özelliğin şimdiye kadar kaç kişiye sunulduğunu veya daha evrensel bir kullanıma ne zaman açılacağını ise söylemedi. Şu an sadece iOS cihazlar kullanan herkes, özelliğe erişimi olan kişilerin açtığı Odalar için bilet satın alabilir.

Resmî Twitter Spaces hesabı, Biletli Odalar için şimdilik sadece iOS üzerinde test yaptıklarını ancak yakında herkese ulaştırmayı amaçladıklarını belirtti. Ayrıca Biletli Odalar, Twitter’ı diğer canlı ses rakiplerinden farklılaştırdı. Clubhouse ve Instagram, dinleyicilerin konuşmacılara bahşiş vermelerine veya rozet ödüllendirmelerine izin veriyor. Ancak bu uygulamalar önceden bilet satışını etkinleştirmemişti.

Bu arada, Twitter, Biletli Odalar’da içerik oluşturanların kazançlarından yüzde 3’lük bir kesinti yapacağını belirtmişti. Ancak özellik şu anda yalnızca iOS’ta mevcut olduğu için devreye Apple da giriyor. Buna, Apple’ın yüzde 30 uygulama içi satın alma ücreti eklenecek. Bu nedenle, içerik oluşturucu her bilet satışının yalnızca yüzde 67’sini elinde görecek.

Kısa bir not; bir içerik oluşturucunun Twitter’daki toplam kazancı (takipçiler, odalar vb.) 50 bin doları aşarsa, Twitter yüzde 3 komisyonunu yüzde 20’ye yükseltiyor.

Kaynak: Shiftdelete

Yazıyı Değerlendir
[Toplam 2 Ortalama: 5]
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

kamera sistemleri güvenlik kamerası