Google, 23. doğum gününü özel bir Doodle ile kutluyor!

Apple, Microsoft, Amazon ve Facebook ile birlikte dünyanın en büyük 5 büyük teknoloji şirketinden biri olarak anılan Google, 23. doğum gününü …

Google, 23. doğum gününü özel bir Doodle ile kutluyor!

Apple, Microsoft, Amazon ve Facebook ile birlikte dünyanın en büyük 5 büyük teknoloji şirketinden biri olarak anılan Google, 23. doğum gününü kutluyor. Özel gün ve haftaları web sayfasına iliştirdiği özel arayüzlerle kutlayan şirket, bu haftaki Doodle’ı kendine ayırdı.

1998 yılının Ekim ayında Google Inc. adıyla, Larry Page ve Sergey Brin ortaklığında kurulan şirket, diğer özel günlere nazaran daha sade bir Doodle kullanmayı tercih etti. Google ziyaretçileri, bir hafta boyunca kendilerini selamlayan 23 yazılı bir doğum günü pastasıyla karşılaşacaklar.

Google arama motorunun düşünülen ilk adı: Backrub

Her ne kadar Google resmi olarak 1998 yılında kurulmuş olsa da şirketin öyküsü 1995 yılında başladı. Stanford Üniversitesi’nde lisansüstü eğitim gören Larry Page, kendisine üniversiteyi ve çevreyi tanıtması için ‘buddy’ olarak görevlendirilen Sergey Brin ile tanıştı. Bir süre pek de olumlu ilişkiler kuramayan ikili, daha sonrasında beraber çalışmaya başladı.

Aynı yurt odasını paylaşan ikili, birlikte bir arama motoru geliştirmeye başladı. Amaçları, internette yer alan web sayfalarını önem derecelerine göre sıralayabilmekti. Prototip halini oluşturdukları bu arama motoruna ilk etapta Backrub adını verdiler.

Daha sonrasında ikili, makine dilindeki 1 ve 0’lardan esinlenerek Google adında karar kıldı. 1998 yılında çeşitli girişimcilerden aldıkları 100.000 dolarlık yatırımla, o günkü adıyla Google Inc.’i kuran Sergey ve Larry, günümüze dek sürecek olan büyük bir hanedanlığın da fitilini ateşlemiş oldu. 1995 yılında, Stanford Üniversitesi’ndeki bir yurt odasında başlayan hikaye, bugün 50 farklı ülkede 60.000’den fazla çalışanı olan dev bir teknoloji şirketine dönüşmüş durumda.

Google, 1998 yılında Yanan Adam Festivali için yayınladıkları ilk Doodle’ın üstünden geçen 23 yılda binlerce farklı Doodle ile kullanıcıların karşısına çıkmıştı. Bugün yılda 180 milyar dolardan fazla bir gelire sahip olan Google, 27 Eylül ve 4 Ekim tarihleri arasında kendi web sitesi aracılığı ile doğum gününü kutluyor olacak.

Kaynak: Shiftdelete

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
kamera sistemleri güvenlik kamerası