SonTakip

Telegram kullanıcıları, platformun başına dert olabilir!

Telegram, mesajlaşma uygulamaları arasında popülerliğini koruyor. Güvenlik açısından sunduğu yenilikler sayesinde kullanıcılar tarafından da …

Telegram kullanıcıları, platformun başına dert olabilir!

Telegram, mesajlaşma uygulamaları arasında popülerliğini koruyor. Güvenlik açısından sunduğu yenilikler sayesinde kullanıcılar tarafından da pek çok kez tercih edilen platform, bazen bu durumun negatif etkisini de görmekte. Zira son yapılan açıklamalar, uygulamanın geleceğini tehlikeye atacak cinsten.

Almanya cephesinin radarında olan Telegram, bünyesindeki bazı kullanıcılar nedeniyle, internet ortamındaki hayatını tehlikeye atıyor. İçişleri Bakanı Nancy Faeser konuyla alakalı önemli demeçler verdi.

Bazı Telegram kullanıcıları, platformu tehlikeye atıyor

Basına konuşan bakan Faeser, Telegram‘ın genellikle, siyasi amaçlarla kullanılmaya başlandığının altını çizdi. Aşırı sağcı grupların ve hükumet aleyhinde aşı karşıtı propagandalarda bulunan kişilerin gruplar açtığını savunan bakan, bunların bir şekilde önlenmesi gerektiğini savundu. Faeser‘a göre bu durumun devam etmesi, uygulamanın hayatına tehlike katıyor.

Alman yasalarını ihlal etmeye kalkışan kişilerin ceza alması gerektiği düşünülürken, bu durumu sosyal medya üzerinden gerçekleştirenler de devletin radarına girmiş bulunmakta. Her ihtimale karşı düzenin sağlanması gerektiğini savunan Faeser, “gerekirse” Telegram platformunun tamamen kapatılabileceğini açıkladı. Almanya’nınkapatmaktan çekilmeyeceği öğrenilen Telegram cephesinden ise henüz bir cevap gelmedi.

Piyasadaki rakiplerine nazaran daha iyi bir şifreleme servisine sahip olan Telegram ise, bu tarz durumlara karşı normal olarak devletlerin dikkatini çekebiliyor. Mesajları sadece alan ve gönderen arasında tutmayı başaran uygulama ayrıca, belli başlı gruplara daha hızlı içerik yayılmasının da önünü açmakta.

Özellikle ülke genelinde aşı karşıtlarıyla uğraşan Almanya cephesi, platform içerisindeki nefret söylemlerinin sonunu getirmek istiyor. Nüfusunun yüzde 72‘sini aşılayabilen ülke, en azından Telegram‘ın bu durumun önüne geçmesine izin vermemeyi amaçlıyor. Ayrıca Almanya, Telegram ile alakalı endişeleri olan tek ülke değil. Zira Rusya, Çin, Hindistan ve bazı birkaç ülke de Telegram‘ın güvenilirliği konusunda soru işaretlerine sahip. Ayrıca bu ülkeler, platforma belli başlı denetimler yapabiliyor. Görünüşe göre Almanya da bu tarz bir yetkiye sahip olmak için kolları sıvayacak.

Kaynak: Shiftdelete

Yazıyı Değerlendir
[Toplam 0 Ortalama: 0]
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

kamera sistemleri güvenlik kamerası