YouTube para kazanma yollarını genişletiyor

YouTube para kazanma yollarını genişletiyor

Video üreticilerinin lehine olacak bir şekilde telif hakkı düzenlemeleri yapan YouTube, bu sefer de para kazanmanın yollarını genişletiyor. Kullanıcılarını güvenilir olmayan reklam anlaşmalarından korumak isteyen ekip; daha fazla abonelik seçenekleri, daha fazla ticari ürün ortaklıkları ve canlı yayınlardan daha fazla gelir sağlama yolları üzerinde düşünüyor.

YouTube, telif hakkı için yeni bir karar aldı

YouTube telif hakkı kuralları bir kez daha düzenlendi. Zaman zaman hem mağdur olanı hem de kuralları ihlal edeni memnun etmeyen eski sistem, yerini yeni bir otomatik sisteme bırakmaya hazırlanıyor.

YouTube para kazanma yolları konusunda üreticilerin yanında

Video paylaşım sitesinin yönetimi, içerik paylaşanların yanında olduğunu her fırsatta dile getirmeye devam ediyor. Firmanın baş ürün sorumlusu Neal Mohan, binlerce kanal sahibinin mevcut olan gelir modellerinden yararlanarak kendi hayatlarını sürdürdüklerini belirtti.

Bu açıklamasını istatistikler ile destekleyen Mohan, şöyle devam etti: “YouTube, 90.000’den fazla kanalın “Super Chat” arayüzünü kullandığını biliyor. Bazı zamanlar bu uygulama sayesinde bir dakikada 400 dolardan fazla kazanan kanal sahipleri var. “Super Chat”, yirmi binden fazla kanal için bir ana gelir kaynağıdır.”

YouTube, son birkaç yılda, içerik oluşturucularının direkt bir şekilde para kazanmasını daha da kolaylaştırdı. Şirket, geçen yıl düzenlenen VidCon etkinliğinde birçok kişiye ticaret fırsatları sundu. Bu fırsatlar arasında, kanalların yeni para kazanma yöntemleri de yer alıyordu: Tişört satmak ve izleyicilere yeni abonelik hizmetleri sunmak.

Twitch ve Patreon gibi ciddi rakipler karşısında baskı altında olan yönetim, bu iki markanın video üreticilerine yeni para kazanma yöntemleri sunma konusundaki başarılarını analiz etmek zorunda. On dört senelik marka, bu bağlamda, yeni bir adım atmaya hazırlanıyor. Bu adım, para kazandırma mevzusunda yeni ticari ortakların sahaya inmesine vesile olacak.

YouTube gelir elde etme yöntemlerini çeşitlendiriyor

Bundan böyle kanal sahipleri; Crowdmade, DFTBA, Fanjoy, Represent ve Rooster Teeth isimli markalar ile beraber çalışabilecek. Peki, bu nasıl olacak? Kanal sahipleri, ilgili markaların ürünlerini kendi videolarının altına bir kutucuk aracılığı ile ekleyip onları izleyicilere tanıtabilecek.

Bunun yanında, “Super Stickers” isimli bir özellik daha geliyor. Buna göre bir izleyici, kendisini eğlendiren ya da kendisini bilgilendiren video sahiplerine teşekkür etmek amacıyla kendisinden, sohbet ekranında gözükecek şekilde, animasyonlu etiketler (sticker) satın alabilecek.

Bunun küçük bir deney olmadığını savunan video mecrası, kendi üyelik özelliğine yeni bir konsept ekleyerek onu büyütüyor. Yeni sistem içerisinde kullanılacak olan ilgili üyeliğe sahip olanlar, beş farklı fiyat segmenti içerisinde yer alan abonelik tarifelerini izleyicilerine satabilecek. Buradan hareketle, artık, yeni abonelik tarifelerine hazırlıklı olmak gerekiyor.

Android için YouTube güncellendi

Android için YouTube, yeni bir güncelleme sayesinde video arama konusunda çok daha iyi bir hale geldi. Aramalar yaparak vakit kaybetmek istemeyen kullanıcıların beklediği özellik artık aktif.

Baş ürün sorumlusu, bu adımın kullanıcılara gerçek bir iş kurma fırsatı sağlayacağını ve onlara bir topluluk oluşturma avantajı kazandıracağını söyledi. Tecrübeli yönetici, her içerik üreticisinin, aslında, kendi hayatları adına bir ekonomik kaynak olduğunu düşünüyor.

30.000’den fazla aboneye sahip olanlar, bundan böyle, daha fazla parayı daha kolay bir şekilde kazanacak. Son olarak Neal Mohan, daha yaratıcı para kazanma yöntemleri üzerinde yoğunlaştıklarını ancak kendini ispatlamış yöntemlerin de geliştirilmesi gerektiğini sözlerine ekledi.

https://shiftdelete.net/youtube-para-kazanma-yollarini-genisletiyor

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
kamera sistemleri güvenlik kamerası