SonTakip

Sigaradan yol yapılacak!

Yüzlerce zehirli kimyasaldan oluşan izmaritler, çevreye bilinçsizce bırakılıyor. Araştırmacılar, sigara izmaritlerini kullanarak daha dayanıklı asfalt yapmayı başardı.

Sigaradan yol yapılacak!

Her yıl üretilen 6 trilyon sigara ile 1.2 milyon tondan fazla izmarit çöp üretilmiş oluyor. Zehirli bir atık olan bu izmaritler genellikle çevreye bırakılarak kirliliğe de neden oluyor. Avustralya’daki RMIT Üniversitesi’ndeki araştırmacılar, sigara izmaritlerinin güvenli bir şekilde kullanılmasının yeni bir yolunu buldu.

Daha dayanıklı ve ısı eğilimi az

Asfaltın, olağandışı bu yapı malzemesinden nasıl yararlanabileceğini araştıran ekip öncelikle içindeki zehirli kimyasalların çevreye sızmasını önlemek için parlatıcı balmumu ve bitümlü izolasyon geliştirmiş. Daha sonra izmarit atıkları sıcak asfaltın yapısına ekleyerek daha yoğun bir yapı olması sağlanmış.

Sigara izmaritli asfaltın testlerini gerçekleştiren ekip, trafiğin yoğun olduğu zamanlarda asfaltın daha dayanıklı bir davranış gösterdiğini belirtiyor. Ayrıca yeni asfaltın diğer asfaltlara kıyasla ısınmaya daha az eğilimli olduğu gözlemlendi. Bu durum kentlerde, yollardan kaynaklı ısı artışının da önüne geçebilir.

Bu araştırma, büyük bir atık sorununu ortadan kaldırırken, yeni bir yapı malzemesi oluşturulabileceğini gösteriyor. Böylelikle sigara filtrelerindeki yüzlerce zehirli kimyasal kontrol altına alınmış ve daha dayanıklı yollar elde edilmiş olacak.

 

Kaynak adres : http://www.shiftdelete.net/asfaltlar-izmaritten-yapilacak-84096

Yazıyı Değerlendir
[Toplam 0 Ortalama: 0]
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

kamera sistemleri güvenlik kamerası