SonTakip

SpaceX ve HP birlikte uzaya çıkıyor!

Uzay haberleri ile adını sürekli duyduğumuz SpaceX ve bilgisayar üreticisi HP bir uzay görevi için işbirliği içerisindeler. İşte iki şirketin ortak görevinin detayları.

SpaceX ve HP birlikte uzaya çıkıyor!

ABD’nin önemli şirketi SpaceX, Cape Canaveral’teki Kennedy Uzay Merkezi‘nde CRS-12 roketini gelecek hafta fırlatacak. Roketin içerinsinde, zorlu alan koşullarına dayanacak şekilde hazır bilgisayar bileşenlerinin oluşturulup oluşturulamayacağını görmek için kullanılacak Spaceborne Computer adlı bir HP süper bilgisayar olacak.

Uzay yolculukları Teknolojik cihazlar için oldukça acımasız. Sık sık, sert Thinkbooks‘ların ömrünü aylarca kısaltıyor. Bu durum NASA‘yı Uluslararası Uzay İstasyonuna düzenli olarak dondurulmuş özel yiyeceklerle birlikte dizüstü bilgisayar tedarik etmeye zorluyor.

Süperbilgisayar neden uzaya gönderiliyor?

HP işbirliği ile uzaya gönderilecek bu süper bilgisayar, Dünya’nın yörüngesinden, Mars’a ve hatta güneş sisteminin ötesine geçildikçe uzay araçlarıyla ilgili zorlu hesaplama çalışmalarında bilim insanlarına yardımcı olacak. Dünya üzerindeki süper bilgisayarlar ile bu hesaplamaları yapmak ve bilgileri Mars’a göndermek yaklaşık 20 dakika sürüyor. Mars üzerinden geri bildirimin gelmesi de aynı süreyi buluyor ve bu gecikmeyi bilim adamları önlemek istiyor.

Congrats to @HPE & @NASA on pushing the boundaries of space exploration with the launch of the Spaceborne Computer: https://t.co/b8lhPqmqz8

– Meg Whitman (@MegWhitman) 11 Ağustos 2017

NASA’nın desteğiyle inşa edilen HP Spaceborne Computer, belirtilmemiş bir Linux sürümünü çalıştıran ve görev için özel su soğutmalı muhafaza kullanan HP’nin yüksek yoğunluklu Apollo 40 sunucularını temel alıyor.

Bu görevi başarmak için HP, Spaceborne Computer’ın performansını mevcut koşullara göre ayarlarken, çevre kaynaklı bilgisayar hatalarını otomatik olarak ayarlayabilen bir yazılım sistemi geliştirdi. 

Süperbilgisayarı taşıyan SpaceX roketi, 14 Ağustos Pazartesi günü fırlatılacak. SpaceX’in YouTube kanalına erişerek fırlatmayı izleyebilirsiniz.

 

Kaynak adres : http://www.shiftdelete.net/spacex-ve-hp-birlikte-uzaya-cikiyor-84217

Yazıyı Değerlendir
[Toplam 0 Ortalama: 0]
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

kamera sistemleri güvenlik kamerası