ROKETSAN’dan yeni yerli ve milli füze: UMTAS-GM

Teknofest etkinlikleri kapsamında ROKETSAN’dan yeni haberler gelmeye devam ediyor ROKETSAN yeni füzesi UMTAS-GM duyurdu. İşte detaylar…

ROKETSAN’dan yeni yerli ve milli füze: UMTAS-GM

Teknofest etkinlikleri kapsamında fuar alanında yerini alan ROKETSAN iler teknoloji savaş muhimmatlarını sergilemeye devam ediyor. Bu kapsamda yapılan tanıtım etkinliklerinde üretimde bulunan ürünlerinin yanı sıra yeni müjdelerde veriliyor. ROKETSAN şu an geliştirmekte olduğu UMTAS-GM füzesini ilk kez Teknofest etkinlikleri kapsamında duyurdu. İşte detaylar…

Düşman tanklarının korkulu rüyası olacak!

SavunmaSanayiSt’nin haberine göre, UMTAS-GM aslında ROKETSAN’ın prototip süreçlerini tamamladığı UMTAS füzesinin uzun menzilli versiyonu. UMTAS sayesinde havadan ve karadan, kara hedeflerini nokta atışı şekilde imha edebiliyorsunuz. Tanksavar füzesi olarak geçen UMTAS helikopterlere, zırhlı kara araçlarına entegre edilebiliyor.

Havada ve karadaki araçlarla entegre sağlanabilen UMTAS karadan gelen tank gibi düşman birliklerini etkisiz hale getirebilmekte. UMTAS-GM olarak isimlendirilen modelse UMTAS tanksavar füzesinin daha uzun menzilli versiyonu. Bu uzun menzil artısının yanı sıra UMTAS-GM sayesinde entegre edildiği hava ve kara araçlarının saldırı güçleri de artacak.

UMTAS-GM hakkında açıklamalarda bulunan Roketsan Genel Müdürü Murat İkinci şunları söyledi:

Roketsan biliyorsunuz özellikle ihracat odaklı olarak büyümesine devam ediyor. Biz ihracattan elde etmiş olduğumuz bütün geliri, bütünüyle altyapımıza yatırım olarak ve yeni projelere Ar-Ge kaynağı olarak yansıtmaya çalışıyoruz. Bu 40 proje, gelecekte silahlı kuvvetlerimiz başta olmak üzere; uluslararası alanda ihtiyaç duyulacak bütün ürünleri geliştirmek için, kendi Ar-Ge kaynağımızla başlattığımız projeler. Bunlar çok ciddi, önemli projeler. Ama prototip aşamasına gelene kadar biz bunlarla ilgili herhangi bilgi vermemeyi tercih ediyoruz. Bunlardan bir tanesi, şu anda prototipi bitmiş olan ve denemeleri devam eden UMTAS‘ın uzun menzilli olan UMTAS-GM versiyonu. UMTAS-GM versiyonu, özellikle helikopterler üzerinden atış yeteneği ile, kara araçlarından atış yeteneği ile aslında UMTAS tanksavar füzemizin menzilini çok daha üst noktalara taşıyacak.

Bu açıklamalarına ek olarak UMTAS ve diğer ROKETSAN projeleri ile ilgili de açıklamalarda bulundu. Gelen açıklamalara göre ROKETSAN UMTAS füzesi seri üretimi için yıl sonunu hedeflemiş durumda. Ayrıca UMTAS projesine ek olarak 40 adet daha gizli projenin olduğu da belirtilenler arasında.

Kaynak: Shiftdelete

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
kamera sistemleri güvenlik kamerası