SonTakip

İnsanlı Mars uçuşları öncesinde dalak tartışması

Bilim insanları, Mars görevleri için bir öneriyi tartışıyor. Institute of Biomedical Problems‘den Rus araştırmacılara göre, radyasyon uzay …

İnsanlı Mars uçuşları öncesinde dalak tartışması

Bilim insanları, Mars görevleri için bir öneriyi tartışıyor. Institute of Biomedical Problems‘den Rus araştırmacılara göre, radyasyon uzay ajanslarının Mars’a insanlı görev planlarında karşılaştığı ana sorunlardan biri. Rusya ve ABD’den araştırmacılar, astronotların vücudundaki eski veya hasarlı kırmızı kan hücrelerini uzaklaştıran dalağın, uzun mesafeli uzay uçuşlarına başlamadan önce alınmasının gerekli olup olmayacağını tartışıyor.

Dalak ve Mars ilişkisi

Küresel Uzay Keşif Konferansı GLEX-2021‘de Biyomedikal Sorunlar Enstitüsünden (IBP) Oleg Orlov, Sputnik’e açıklama yaptı. Demeçte, “Amerikalı meslektaşlarımız bize bir soru sordu. Bunu çalışma grubu çerçevesinde tartıştık. Radyasyon açısından, hasar olasılığını azaltmak için uzun mesafeli uçuşlardan önce dalağı çıkartmalı mıyız?” dedi.

Bağışıklık tepkilerimizin oluşumunda büyük rol oynayan dalak, Mars gibi diğer gezegenlere uzun mesafeli uçuşlar sırasında önemli ölçüde etkilenebilir.

IBP’de İnsanlı Uzay Uçuşlarının Radyasyon Güvenliği Departmanı başkanı Vyacheslav Shurshakov‘a göre, radyasyon Kızıl Gezegen’e mürettebatlı yolculuklar için “ana engel” olmaya devam ediyor. Ancak astronotları buna karşı korumak mümkün.

Shurshakov bu konuda, “İnsanlık Dünya’da yaşıyor ve ağır yüklü parçacıklara karşı savunmasız. Bu nedenle, gezegenler arası uçuşlar için astronotları bir şekilde değiştirmek gerekiyor. ”dedi.

Ona göre, böyle bir öneri uzay yolcularının göz lenslerinin uçuştan önce yapay olanlarla değiştirilmesi gibi. Bir başka örnek olarak galaktik radyasyon nedeniyle Alzheimer’ın gelişmesini önlemek için beyinlerinin belirli alanlarını önceden tedavi etmeye benziyor. Buna cyborg yani biyolojik ve yapay olan deniyor.

Ayrıca bilim insanı, insanların Kızıl Gezegen’e yalnızca bir kez uçabileceğini ekledi. Daha fazla uçuş sağlık için çok daha büyük tehlike demek.

Kaynak: Shiftdelete

Yazıyı Değerlendir
[Toplam 1 Ortalama: 5]
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

kamera sistemleri güvenlik kamerası