SonTakip

Özlenen Google uygulaması Chrome ile aramıza dönüyor

Google bundan tam sekiz yıl önce son verdiği Reader uygulamasını yeniden hayata döndürme peşinde. Ancak teknoloji devi, bu eski aracı farklı …

Özlenen Google uygulaması Chrome ile aramıza dönüyor

Google bundan tam sekiz yıl önce son verdiği Reader uygulamasını yeniden hayata döndürme peşinde. Ancak teknoloji devi, bu eski aracı farklı bir şekilde devreye alıyor. Peki ama yedi yıllık sürede neredeyse yeri doldurulamayan Google Reader nasıl özelliklerle geri dönüyor?

Google Reader Google Chrome ile geri dönüyor! İşte özellikleri

Bir dönem İnternet alışkanlığının en önemli araçlarından olan Google Reader bundan sekiz yıl önce sürpriz bir kararla teknoloji tarihinde yerini aldı. Google’ın bu kararı sonrası I/O 2021 Geliştiriciler Konferansı’nda ise Reader hakkında ilk müjde verildi.

Chrome 92 Beta versiyonunda ise yeni Reader okuyucu özelliği ortaya çıktı. Flag üzerinden etkinleştirilen özellik, diğer versiyonlarda da çalışıyor olsa da 92 Beta‘da daha tutarlı halde. Chrome 92 Beta sürümüne sahipseniz adres çubuğuna chrome://flags/#web-feed yazarak özelliğe ulaşabilirsiniz. Chrome özelliği açılan sayfadan etkin hale getirildikten sonra Chrome Web Feed özelliği devreye giriyor.

Özelliği devreye aldıktan sonra ziyaret ettiğiniz sitelerde Follow’a tıklamanız yeterli oluyor. Eğer site yerleşik bir RSS kullanmıyorsa Google, Go to Feed şeklinde bir düğme karşımıza çıkarıyor. Düğmeye bastıktan sonra ise siteyi RSS listemize eklemek için karşımıza ayarlar penceresi ile karşı karşıya kalıyoruz.

Takip ettiğiniz siteleri ise direkt keşfet üzerinden takip ettiğim siteler başlında görüyorsunuz. Her ne kadar Google Reader kadar komplike ve detaylı bir özellik olmasa da, RSS okuyucu hizmetlerini telefondan kullananlar için önemli bir kurtarıcı olacak.

Chrome Web Feed özelliği, Google Reader ile aynı özelliklere sahip değil. Google Reader uygulaması hem ücretsiz hem de tüm takip etmek istediğiniz site RSS’lerini kolayca kategorize etmenizi sağlıyordu. Bu anlamda Feedly, Reader ile benzer özelliklere sahip. Buna karşın Feedly’in bazı özelliklerine ulaşmak için ücret ödemeniz gerekiyor.

Google’ın Android için getirdiği bu yeni Chrome Web Feed özelliği masaüstü versiyona da gelebilir. Şu an için Chromebook modelleri için denemelerin başladığı sızan bilgiler arasında.

Google Web Feed özelliğinin şu an için beta aşamasında olduğunu da hatırlatmak gerekiyor. Özelliğin çok daha kapsamlı şekilde kategorilerle karşımıza çıkması da olasılıklar arasında.

Kaynak: Shiftdelete

Yazıyı Değerlendir
[Toplam 0 Ortalama: 0]
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

kamera sistemleri güvenlik kamerası