Google hesabınız kalıcı olarak silinebilir! Nasıl engellenir?

İnternetin en dibinde temizlik başlıyor. Google aktif olmayan hesapları siliyor. İşte konuyla ilgili tüm detaylar…

Google hesabınız kalıcı olarak silinebilir! Nasıl engellenir?

Google etkin olmayan hesap politikasında yenilikler yaptı. Bu yeniliklerle beraber 2 yıldır aktif olmayan hesapları silmeye başlayacağını duyurdu. 2 yıl aslına bakıldığında kısa bir süre. Bazı YouTube kullanıcıları 2 yıldır kanallarına içerik atmasalar da ondan önceki dönemde birçok video paylaştıklarını bu yüzden hesaplarının silinmemesi gerektiğini belirtiyorlar. İşte Google ve aktif olmayan hesapları silme politikası hakkında detaylar…

2 yıl boyunca aktif olmayan hesaplar silinecek!

Öncelikle bir hesabın silinmesi tam olarak ne oluyor ondan bahsedelim. Öncelikle bir Google hesabı içerisinde birçok platformdan veri barındırıyor. Mesela Gmail, Docs, Drive, YouTube, Google Photos verileri. Yani Google hesabınızın herhangi bir şekilde 2 sene boyunca aktif olmamasıyla bu hesaba bağlı tüm veriler silinecek.

Şöyle bir örnekle konunun ciddiyetini daha iyi şekilde anlatabiliriz. Örneğin üniversite yıllarında kullandığınız bir Google hesabınız vardı. Bu hesabı daha çok okulla ilgili mailleri vs. almak için kullanıyor içerisine Google Photos sayesinde eski üniversite fotoğraflarınızı ekliyordunuz. Bu hesap sizin için artık manevi bir değere sahip oluyor ve bir de içerisindeki veriler için kapatmıyorsunuz. Ancak bu hesabı 2 yıl kullanmadığınız için Google içerisindeki her şeyle birlikte silecek.

Konunun bir diğer tarafıysa YouTube. Özellikle eski YouTuber’lar bu konudan şikayetçi. Çünkü bazı eski YouTuber’lar -biz onlara emekli YouTuber diyoruz- kanallarını 2 yıldan daha uzun bir süredir kullanmıyor. Fakat daha öncesinde birçok içerik ürettiler. Ve bu içerikler birer anı, hatıra veya sadece depolamak maksadıyla bu kanallarda duruyor. Google bu kanalları da silecek mi yoksa bu tarz kanallara bir ayrıcalık mı tanıyacak bilinmez.

Son olarak bu karar aslında internetin dibini temizlemek adına alınmış olabilir. Çünkü internet alemi son 20 yılda bir anda gelişti ve büyüdü. Tabi bu büyüme birçok kullanıcıyı da getirdi. Özellikle bugün içerik eskisine göre çok daha hızlı tüketilen bir şey. TikTok ile hayatlarımıza giren YouTube Shorts kısa videolarıyla eskiye göre içerik üretmek daha kolaylaştı. Bu da sürekli bir içerik akışı anlamına geldi ve sürekli yeni şeyler internete yüklendi.

Tabi sürekli yapılan yüklemelerin hepsi mantıklı ve iyi içerik değildi. Bazıları sadece anlık trendler bazılarıysa gerçekten saçma sapan şeylerdi. Bu sebeple Google içerikleri temizlemek istiyor olabilir. Bununda en kısa yolu olarak aktif olmayan hesapları seçti. Böylece tek seferde birçok platform üzerinden temizlik yapabilecek.

Peki nasıl engellenir?

Google’ın hesabınızı silmesini istemiyorsanız yapmanız gereken çok basit. Herhangi bir cihazda Google hesabınızı açın ve birkaç işlem yapın. YouTube videosu beğenmek vs. gibi. Böylece hesabınız aktif hale gelecektir ve silinmeyecektir.

Kaynak: Shiftdelete

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
kamera sistemleri güvenlik kamerası