SonTakip

NASA, astronot giysilerini dev silahlarla test ediyor

ABD Havacılık ve Uzay Ajansı (NASA), astronotların Ay görevlerinde giyeceği giysilerin test aşamasına geçti. 1961’de ilk görevle başlayan …

NASA, astronot giysilerini dev silahlarla test ediyor

ABD Havacılık ve Uzay Ajansı (NASA), astronotların Ay görevlerinde giyeceği giysilerin test aşamasına geçti. 1961’de ilk görevle başlayan Apollo projesinde son uçuş 1972’de oldu. O tarihten bu yana Ay’a insanlı uçuşlar yapılmadı. Ancak Mars, Jüpiter ve diğer pek çok gezegene uzun yıllardır olan ilginin ardından artık uzay ajansı, Ay’a dönüş vaktinin geldiğini belirtiyor.

2024’te Artemis misyonu ile ajans, Ay’a bir kadın ve bir erkek astronot göndermeyi planlıyor. Peki, çalışmalar ne durumda? İşte uzay giysilerinin testleri…

NASA, uzay giysilerini Ay taşlarıyla da test etti

Ajansın yayımladığı son açıklamaya göre bilim ekipleri, uzay giysisini adım adım ilerletiyor. Testin bir parçası olarak, NASA’nın Glenn Araştırma Merkezinin Balistik Etki Laboratuvarındaki mühendisler, giysilere ateş açarak vuruyor. Araştırmacılar, bu testin nedenini de açıkladı; mikrometeorit çarpmaları gibi dünya dışı tehlikeleri canlandırıyorlar.


(Foto: NASA)

Balistik Etki Laboratuvarının teknik lideri Mike Pereira, açıklamasında, “Eğer çarpan cisim basınçlıysa, sızıntının büyüklüğüne bağlı olarak bu felaket olabilir. Bu tür balistik darbe testinin yapılması, ekipman ve malzeme güvenilirliğini sağlamak için çeşitli NASA havacılık ve uzay keşif misyonları için çok önemli.” dedi.

Ay ortamını daha iyi simüle etmek için ekip, neredeyse bir uzay boşluğunda ateş açtı. Araştırmacılar ayrıca yüksek hızlı kameralar kullanarak darbeyi kaydetti. Bunun dışında ekip, gelecekteki astronotların kalıcı barınaklar inşa etmek için kullanabilecekleri inşaat malzemelerini de değerlendiriyor.

Giysilerin bu tür inşaat malzemelerine karşı nasıl dayandığını görmek için test yaptılar. Giysilerin üzerine yapay Ay taşları düşürdüler. Pereira ve ekibi, NASA’nın yaklaşmakta Artemis misyonları için en iyi kumaşları ve malzemeleri belirleye çalışıyor.

Kaynak: Shiftdelete

Yazıyı Değerlendir
[Toplam 1 Ortalama: 5]
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

kamera sistemleri güvenlik kamerası