TCG Anadolu gemisi ilk görevi için yola çıktı!

Dün MSB tarafından yapılan paylaşımda “TCG Anadolu Gemisi ilk görevine doğru yola çıktı!” ibaresi yer aldı. İşte konuyla ilgili detaylar…

TCG Anadolu gemisi ilk görevi için yola çıktı!

10 Nisan 2023 tarihinde Türk Silahlı Kuvvetleri envanterine katılan TCG Anadolu Gemisi ilk görevi için dün yola çıktı. TCG Anadolu Gemisi’nin ilk görevi ve İzmir’den ayrılışı ile ilgili bilgiler dün Milli Savunma Bakanlığı tarafından açıklandı. İşte TCG Anadolu Gemisi’nin ilk görevi ile ilgili detaylar…

Dün İzmir’den ilk görevine doğru yola çıktı!

TCG Anadolu Gemisi 10 Nisan 2023 tarihinde envantere giriş yaptı. Bu tarihten itibaren İstanbul’da sergilenen gemi daha sonrasındaysa İzmir limanına doğru yola çıktı. İzmir halkına sergilenen geminin ilk göreviyse dün belli oldu. Milli Savunma Bakanlığı konuyla ilgili açıklamalar yaptı.

Milli Savunma Bakanlığı yaptığı açıklamada milli gurur olan TCG Anadolu Gemisinin dün ilk görevi için İzmir limanından ayrıldığını belirtti. TCG Anadolu Gemisi’nin ilk görevininse tam kapsamlı bir tatbikat olduğu belirtildi. Geminin çıkacağı ilk görev oldukça merak ediliyordu. Bu ilk görevin tam kapsamlı bir tatbikat olacağıysa tahmin ediliyordu.

DENİZKURDU-I ve II/2023 Tatbikatı

Geminin katıldığı tatbikat Milli Savunma Bakanlığı tarafından yapılan paylaşımda belirtilmedi. Ancak Milli Savunma Bakanlığı’nın önceki paylaşımlarına göre bu tatbikat Deniz Kurdu Tatbikatı. Milli Savunma Bakanlığı’nın 6 gün önce paylaştığı kamuoyu bildirgesine göre bu tatbikat 2 aşamada gerçekleşecek. Deniz Kurdu 1 ve Deniz Kurdu 2 şeklinde ayrılan tatbikatın ilk ayağı 1-4 Haziran tarihlerinde ikinci ayağı ise 6-12 Haziran tarihlerinde gerçekleşecek.

Tatbikat sayesinde personelin çok tehditli ortamda muhakeme, öngörü ve karar verme yeteneklerinin geliştirilmesi hedefleniyor. Tatbikat kapsamında TCG Anadolu da dâhil olmak üzere 107 su üstü gemisi, 9 denizaltı, 56 hava unsuru, amfibi deniz piyade birlikleri, SAT-SAS timleri ve kıyı birlikleri katılacak.

Kara Kuvvetleri Komutanlığından taarruz, genel maksat ve ağır yük helikopterleri; Hava Kuvvetleri Komutanlığından taarruz, genel maksat, ihbar ve kontrol, hedef çekme ve elektronik test uçakları ve Sahil Güvenlik Komutanlığından sahil güvenlik botları ve sahil güvenlik helikopteri katılacak. Toplamda 18 bin personel tatbikat içerisinde görev alacak.

Tatbikat sadece deniz kuvvetleriyle kalmayıp hava ve kara kuvvetleriyle de işbirliği içerisinde yapılacağı için tam kapsamlı tatbikat niteliği kazanıyor.

Kaynak: Shiftdelete

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
kamera sistemleri güvenlik kamerası