SonTakip

Perseverance’ın paraşütündeki gizli mesaj çözüldü

NASA’nın Perseverance keşif aracı, geçen hafta Mars’a bir paraşüt yardımı ile indi, gezginin inişinin video klibinde görünen paraşütte rastgele …

Perseverance’ın paraşütündeki gizli mesaj çözüldü

NASA’nın Perseverance keşif aracı, geçen hafta Mars’a bir paraşüt yardımı ile indi, gezginin inişinin video klibinde görünen paraşütte rastgele bir renk deseni ortaya çıktı. Ancak hikayede daha fazlası da vardı NASA yetkilileri daha sonra bu desenin ikili bilgisayar koduyla yazılmış gizli bir mesaj içerdiğini açıkladı.

The Verge’in haberine göre internet dedektifleri mesajı saatler içinde çözdü. Kırmızı ve beyaz desen, eş merkezli halkalarda “Mighty Things Dare Mighty Things”  yani “Güçlü Şeyler Güçlü Şeylere Cesaret Eder” yazıyordu.

Perseverance baş mühendisi mesajı doğruladı

Çözülen desende yaz söz, Perseverance ekibinin sloganı oldu ifade edildi. Sözün aynı zamanda, görev ekibinin Güney Kaliforniya karargahı olan Jet Propulsion Laboratuvarı‘ndaki (JPL) Görev Kontrolünün duvarlarında da yer almakta olduğu belirtiliyor.

Perseverance’ın iniş lideri Allen Chen, Pazartesi günü bir basın toplantısında halkı mesajı anlamaya davet etti ve “İnanılmaz bilime olanak sağlamanın yanı sıra, mühendisliğimizdeki çabalarımızın başkalarına ilham vermesini umuyoruz. Bazen işimizde başkalarının bu amaçla bulması için mesajlar bırakıyoruz, bu yüzden hepinizi bunu denemeye ve çalışmanızı göstermeye davet ediyoruz” dedi.

Perseverance’ın baş mühendisi Adam Steltzner ise mesajı Pazartesi gecesi Twitter‘da yaptığı bir paylaşım ile doğruladı.

Perseverance’ın Mars‘a getirdiği tek tuhaflığın “Güçlü Şeylere Cesaret Et” mesajı olmadığı belirtiliyor. NASA‘nın bu hafta gezginden yayınladığı birkaç görüntüden birini yakınlaştırdığınızda, Mars’ta Perseverance’a eşlik eden geçmiş Mars gezgini, Perseverance ve Ingenuity helikopterinin küçük bir aile portresi gösterildiği tespit edildi.

Kaynak: Shiftdelete

Yazıyı Değerlendir
[Toplam 0 Ortalama: 0]
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

kamera sistemleri güvenlik kamerası