Microsoft kabul etti: Windows 10 ve 11 kullanıcı verileri tehlikede!

Microsoft, bazı Windows 10 ve 11 sürümleri için geçerli olan bir format atma hatasını kabul etti. Buna göre bu sürümlere sahip olan …

Microsoft kabul etti: Windows 10 ve 11 kullanıcı verileri tehlikede!

Microsoft, bazı Windows 10 ve 11 sürümleri için geçerli olan bir format atma hatasını kabul etti. Buna göre bu sürümlere sahip olan kullanıcılar, bilgisayarlarını satmadan önce büyük bir tehlike ile karşı karşıya. Microsoft’un da kabul ettiği bu açık OneDrive temelli ve kullanıcı verileri açısından tehlike arz ediyor.

Bazı Windows 10 ve 11 sürümlerinde format sonrası kullanıcı verileri tam silinmiyor

Microsoft, Windows 11 ve Windows 11 format atma sonrası kullanıcı verileri için tehlike arz eden bir açık fark etti. Bildiğiniz gibi kullanıcılar Windows 10 ve 11 sürümlerinde satış öncesi tüm verileri temizleyen “Her Şeyi Kaldır” adında bir format atma işlemi gerçekleştirebiliyor. Ancak son ortaya çıkan hataya göre bazı Windows 11 ve 10 sürümlerinde bazı kişisel dosyalar bu her şeyi kaldır işlemi sonrası bilgisayarda kalabiliyor.


Microsoft, Windows 10 ve 11 sürümleri için kişisel veri sorununun OneDrive kaynaklı olduğunu açıkladı

Microsoft şu an için bu hatanın Windows 11 21H2 sürümü, Windows 10 21H2 sürümü, Windows 10 21H1 sürümü ve Windows 10 20H2 sürümünde ortaya çıktığını açıkladı. Buna göre hatanın kaynağı ise OneDrive ya da OneDrive Business hesabına eşitlenen bazı dosyaların silinememesinden kaynaklanıyor.

Microsoft ise bu Windows 11 ve 10 için ortaya çıkan kullanıcı verileri tehlikesini şu şekilde tanımladı:

“OneDrive veya OneDrive İş gibi yeniden ayrıştırma verilerine sahip klasörlere sahip uygulamalarla bir Windows cihazını sıfırlamaya çalışırken, “Her şeyi kaldır” seçeneği seçildiğinde OneDrive’dan yerel olarak indirilen veya eşitlenen dosyalar silinemeyebilir.

Bu sorunla, Windows’ta manuel sıfırlama veya uzaktan sıfırlama başlatılırken karşılaşılabilir.”

Microsoft, Windows 11 ve Windows 10 sürümleri ile karşımıza çıkan bu kişisel veri tehlikesi çözümü için geçici bir çözüm yayınladı:

  • Bilgisayarınızda kişisel verileri temizleyen format atma özelliği “Her şeyi sıfırla” öncesi OneDrive hesabınızı devre dışı bırakın ya da bağlantısını kaldırın.
  • Bilgisayarınıza format atma ve PC sıfırlama işlemine bu bağlantıyı kaldırdıktan sonra başlayabilirsiniz.
  • Bilgisayarınıza format atma işlemini gerçekleştirdiyseniz OneDrive‘da hesabınızı yeniden açın ve Ayarlar sekmesine geçiş yapın.
  • Windows.old klasörünü kaldırmak için Storage Sense özelliğini çalıştırın. ( Dosya gezgini üzerinden de klasörü bulup arayıp manuel silme işlemini gerçekleştirmeniz mümkün)

Microsoft’un sunduğu bu geçici çözüm şu an için oldukça karmaşık. Ancak bilgisayarını satmak ve kişisel verilerini tam temizlemek isteyen kullanıcılar için bir çözüm olması da önemli. Bu anlamda Microsoft, mevcut Windows 11 ve Windows 10 sürümleri için kişisel veri temizliği için kalıcı bir çözüm üzerinde çalışıyor.

Kaynak: Shiftdelete

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
kamera sistemleri güvenlik kamerası