Irak Fortnite ve PUBG için yasaklama kararı aldı!

Irak Fortnite ve PUBG için yasaklama kararı aldı!

Geçtimiz birkaç hafta içinde PUBG birden fazla ülkede yasaklanma haberleriyle gündeme düştü. Şimdi ise Irak Fortnite ve PUBG için yasaklama kararı aldı ve bu durum birçok oyuncunun tepkisine yol açtı!

PUBG Mobile yapımcısı oyun telefonu yapacak!

Irak Fortnite ve PUBG için yasaklama kararı aldı!

Ülkedeki en etkili dini ve popüler isimlerden biri olan Irak Şii din adamı Moqtada el Sadr, hükümete PUBG’yi yasaklama çağrısında bulundu. Ayrıca “PUBG‘de bir veya iki kişiyi öldürürseniz ne kazanacaksınız? Bu size, zekaya uygun bir oyun değil ya da size savaş simülasyonu olarak bir tecrübe sağlamıyor.” açıklamasıyla dikkat çekti.

Çarşamba günü, Irak parlamentosu her iki oyununda gençler üzerindeki olumsuz etkisinden dolayı yasaklanması kararını oylamaya sundu. Oylama sonucunda yasaklanma kararı çıktı.

Son gelen bilgilere göre yasaklanma sebebi “Bazı elektronik oyunların, çocuklara ve gençlere yönelik toplumsal ve ahlaki tehditler de dahil olmak üzere Irak toplumunun psikolojik sağlığı, kültürü ve güvenliği üzerindeki olumsuz etkilerinin bulunması” gösterildi.

Geçtiğimiz ay PUBG’nin Hindistan’daki Gujarat eyaletinde yasaklandığını duymuştuk. Yürürlüğe girmesinden birkaç gün sonra, on üniversite öğrencisi bu kanunu çiğnediği için tutuklandı.

Nepal de geçen haftaki davayı takiben PUBG bağımlılığını durdurmak ve ülkenin gençleri arasında şiddeti önlemek için yasak getirdiğini bildirdi. PUBG oynamak cezalandırılabilir bir suç haline geldi. Fakat ne Nepal ne de Gucerat Fortnite‘ı yasaklamıştı. Bu da dikkat çeken diğer bir nokta oldu.

https://shiftdelete.net/fortnite-ve-pubg-tekrar-yasaklandi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
kamera sistemleri güvenlik kamerası