iOS 14 yeniliği Instagram’da soruna yol açtı

WWDC 2020 etkinliğinde tanıtılan iOS 14, günümüzün popüler uygulamalarından Instagram üzerinde bir probleme neden oldu. Gizlilik konusuna büyük …

iOS 14 yeniliği Instagram’da soruna yol açtı

WWDC 2020 etkinliğinde tanıtılan iOS 14, günümüzün popüler uygulamalarından Instagram üzerinde bir probleme neden oldu. Gizlilik konusuna büyük önem veren Apple, yeni sürüm mobil işletim siteminde kamera ve mikrofon kontrolünde önemli yenilik getirmişti.

Bu yenilik sayesinde bir uygulama kamerayı veya mikrofonu kullandığında bildirim ışığı yanıyor. Ayrıca Kontrol Merkezinde de buna dair bir simge yer alıyor. Sosyal medya devi Instagram da bu yenilikle ilgili yaşanan bir sorun olduğunu aktardı.

iOS 14, Instagram tarafında sorun çıkardı

WWDC 2020 etkinliğinde tanıtılan en önemli yeniliklerden biri de iPhone modelleri için getirilen gizlilik kontrolüydü. Bu özellik sayesinde kullanıcılar hangi uygulamaların, ne zaman kamera ve mikrofon kullandığını takip edebiliyordu. Ancak Instagram’da ortaya çıkan bir hatada kamera ve mikrofon kullanılmadığı zamanlarda, Kontrol Merkezinde Instagram hakkında bildirim yer alıyor.

Bu konuyla ilgili bir açıklama kaleme alan Instagram sözcüsü, bunun bir hata olduğunu ve hatanın düzeltildiğini bildirdi. Kullanıcılar, Instagram’da ana sayfa ve keşfet sekmesinde gezinirken bu bildirim çıktığı bildirilmişti.

iOS 14, Instagram sorunu hakkında yapılan açıklamada modellerin kameralarına sadece kameranın kullanıldığı anda erişildiği belirtildi. Bunun haricinde kameraya erişim sağlanmadığı ve kayıt alınmadığı belirtildi.

Daha önce de bazı uygulamaların, iPhone kullanıcılarının panoya kopyaladığı verilere eriştiği ortaya çıkmıştı. iOS 14 ile birlikte bu tür veri erişimlerine karşı kullanıcılar daha bilinçli olabilecek.

Kaynak: Shiftdelete

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
kamera sistemleri güvenlik kamerası