SonTakip

Google Haritalar’dan müjde! Yakıt giderleri düşecek

Google, geçtiğimiz 11-12 Mayıs tarihinde düzenlediği I/O etkinliğinde işletim sistemleri ve uygulamalarında yeni güncellemeler ile neler …

Google Haritalar’dan müjde! Yakıt giderleri düşecek

Google, geçtiğimiz 11-12 Mayıs tarihinde düzenlediği I/O etkinliğinde işletim sistemleri ve uygulamalarında yeni güncellemeler ile neler getireceğini paylaştı. Burada paylaşılmayan bazı detaylar da yeni yeni gün yüzüne çıkıyor. Bunların arasında dikkatleri çekenlerden biri de Google Haritalar uygulamasının yakıt giderlerini düşürecek yeni özelliği oldu.

Google Haritalar, ne tür otomobil kullandığınızı sorarak yakıt giderlerini düşürecek!

Dünyamızın karbon salınımı tüm çabalara rağmen olması gereken seviyenin kat be kat üzerinde. Hatta her yıl giderek düşen bir ivmeyle de olsa artış gösteriyor. Örneğin son açıklanan verilere göre 2021 yılında, 2020’ye göre yüzde 5 oranında artarak 33 milyar tona ulaştı.

Yani uzun lafın kısası, dünyamızı kendi ellerimizle öldürüyoruz. Bu nedenle başta BM olmak üzere birçok kuruluş ve şirket bu oranı düşürmeye çalışıyor. Bunların başında ise elektrikli otomobil dönüşümü yer alıyor. Hatta AB, 2030 yılında içten yanmalı motor üretimini tamamen durdurma kararı aldı.

Fakat bu yeterli değil. Bireysel olarak herkesin buna dikkat etmesi gerekiyor. Google ise bunu düşünerek Haritalar uygulamasına yeni bir özellik getireceğini söyledi. Artık aracımızın yakıtını LPG, mazot, hibrit veya elektrikli olacak şekilde seçebileceğiz.

Bu bilgiyi algoritmasına ekleyen uygulama bir yere gideceğimiz zaman bize hem en ucuz maliyeti hem de en düşük karbon salınımını sağlayacak bir rota belirleyecek. Bu halihazırda olan kısa güzergahı seçme konusundan biraz daha farklı.

Örneğin 1 kilometrelik dik tırmanma rotası yerine 1.5 veya 2 kilometrelik düz bir yol daha az yakıt tüketmemizi sağlayacağı için orayı tercih etmemiz gerektiğini söyleyebilecek. Bu sayede hem daha az yakıt tüketecek hem de tasarruf yapabileceksiniz.

Kaynak: Shiftdelete

Yazıyı Değerlendir
[Toplam 0 Ortalama: 0]
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

kamera sistemleri güvenlik kamerası