Google, dinozorlar için 3 boyutlu keşif özelliği getirdi

Önde gelen arama motorlarından olan Google, dinozorlar için özel 3 boyutlu keşif özelliğini getirdi. Artık yeni özellik sayesinde artırılmış …

Google, dinozorlar için 3 boyutlu keşif özelliği getirdi

Önde gelen arama motorlarından olan Google, dinozorlar için özel 3 boyutlu keşif özelliğini getirdi. Artık yeni özellik sayesinde artırılmış gerçeklik kullanılarak, kullanıcıların bulundukları ortamda dinozorları keşfedebilmesi sağlanacak.

Artırılmış gerçeklik alanındaki çalışmalar hız kesmeden devam ediyor. Yapılan çalışmalar, eğitim öğretim faaliyetlerinde de kullanılabiliyor. Bulunan mekanda olmayan nesne ve canlılar, sanki oradaymış gibi gözlemlenebiliyor.

Google, dinozorlar keşfi için adım attı

Teknoloji konusunda öncü adımlar atan firma, artırılmış gerçeklikle birlikte nesli tükenen canlıları kullanıcıların yanı başına getiriyor. Kullanması oldukça basit olan yeni özellik, akıllı telefonlarda kullanılabilecek. Toplamda 10 farklı dinozor modelini kullanıcılara sunan Google, canlıların sesini de unutmadı. Gerçekmiş gibi hareket eden dinozorlar, kendilerine has sesi de çıkarıyor.

Google tarafından duyurulan özelliği kullanmak için, akıllı telefonlardan Google aramada “dinozor” sözcüğünü aratmak yeterli olacak. Aratma sonrasında dinozorlar hakkında gelen kısa bilginin aşağısında “Alanınızda bir dinozor görün” sekmesinde yer alan, “3D olarak göster” butonuna dokunmak yeterli olacak. Dokunduktan sonra dinozorun artırılmış gerçeklikte görüntüsü kullanıcıya gösterilecek.

Dileyen kullanıcılar çevresini taratarak da Google dinozorlar 3 boyutlu özelliğini kullanarak canlıları yanı başında inceleme imkanına sahip olabilir. Bunun için kamerayla çevrede analiz yapılması gerekiyor.

Dinozorlar, Jurassic World Alive oyunuyla yapılan ortaklıkla kullanıcılara sunuldu. Dinozorların, olabilecekleri en gerçekçi yapıda hazırlandığı da belirtildi. Yapılan açıklamada geliştiricilerin sadece kaynaklara göre geliştirme yapmadığı, hal ve hareketlere de dokunduğu belirtildi.

Aşağıdan Google tarafından yayınlanan videoyu da izleyebilirsiniz.

Kaynak: Shiftdelete

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
kamera sistemleri güvenlik kamerası