Google, Android kullanıcılarını dolandırıcılara karşı koruyacak

Google, Android kullanıcılarının dolandırıcılar tarafından kötü etkilenmemesi adına yeni bir araç test ediyor.

Google, Android kullanıcılarını dolandırıcılara karşı koruyacak

Google, Android kullanıcılarını cüzdanlarını ve kişisel bilgilerini hedef alan dolandırıcılıkların kurbanı olmaktan korumak için daha iyi önlemler almaya hazırlanıyor. Dolandırıcıların güvenlik önlemlerini aşmak için kullandıkları sosyal mühendislik taktiklerinin yaygınlığını fark eden teknoloji devi, Google Play Protect aracılığıyla dolandırıcılık korumasını geliştirmeyi amaçlayan bir pilot program başlatıyor.

Google, Android kullanıcılarını dolandırıcılara karşı koruyan yeni bir aracı test ediyor

Play Protect’in uygulama indirmeleri için gerçek zamanlı tarama uygulamasına rağmen, dolandırıcılar genellikle kullanıcıları güvenlik önlemlerini kendileri devre dışı bırakmaya ikna ederek güvenlik açıklarından yararlanıyor. Bu da kullanıcıları kötü amaçlı yazılımlara, dolandırıcılıklara ve kimlik avı girişimlerine karşı savunmasız bırakarak siber suçluların güvenlik kodları, şifreler ve finansal ayrıntılar gibi hassas bilgilere erişmesini sağlıyor.


GIF kaynağı: SamMobile

Bu tehditlere karşı Google, Singapur Siber Güvenlik Ajansı (CSA) ile işbirliği yaparak yeni bir dolandırıcılık karşıtı güvenlik özelliği geliştirdi. Bu özellik, finansal dolandırıcılık için yaygın olarak kötüye kullanılan hassas çalışma zamanı izinleri isteyen uygulamaların yüklenmesini otomatik olarak analiz edecek ve engelleyecek. Bu izinler arasında RECEIVE_SMS, READ_SMS, BIND_Notifications ve Accessibility yer alıyor.

Önümüzdeki haftalarda Singapur’da başlatılacak olan pilot program, yeni dolandırıcılıkla mücadele sistemini değerlendirecek. Bu aşamada, belirtilen izinlerden birini talep eden herhangi bir yandan yüklenmiş uygulama Play Protect tarafından otomatik olarak engellenecek ve kullanıcılar yapılan işlem hakkında bilgilendirilecek.

Pilot program şu anda Singapur ile sınırlı ve Google, diğer pazarlara yayılması için bir zaman çizelgesi vermedi. 

Kaynak: Shiftdelete

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
kamera sistemleri güvenlik kamerası