Google Haritalar’a yapay zeka hamlesi! Aradığınız yeri bulmak çok kolay olacak

Telefonların olmazsa olmaz uygulaması Google Haritalar, yapay zeka ile güçlenecek. Peki bu güncelleme ne zaman gelecek?

Google Haritalar’a yapay zeka hamlesi! Aradığınız yeri bulmak çok kolay olacak

Google Haritalar, Apple Haritalar’ın önünde en çok kullanılan navigasyon uygulaması konumunda. Bu unvanı kaybetmek istemeyen Google, uygulamaya sürekli güncellemeler getiriyor. Nispeten küçük çaplı bu güncellemelerin yanında büyük bir güncelleme de yolda. Öyle ki Google Haritalar, yapay zeka eklentisi ile güçlendirilecek. Peki nasıl çalışacak? İşte detaylar…

Google Haritalar, üretken yapay zeka ile öne çıkacak

Google, Haritalar’a üretken yapay zeka ekliyor. Bu özellik henüz erken erişim aşamasında ve yalnızca belirli bölgeler ve üyeler için kullanılabilir durumda. Genel kullanıma da açılacak olan yapay zeka güncellemesinin yayım tarihi henüz belli değil. Güncelleme, şehrinizde yeni yerler keşfetmek için veya ülkenizde seyahat ederken yapay zeka aracılığıyla uygulamayla konuşmanıza olanak tanıyor.

Peki nasıl çalışacak? Örneğin arkadaş grubunuzla yemeğe gitmek istediniz. Ancak çeşitli diyet kısıtlamalarına tabii olan arkadaşlarınız var. Bunun için restoranları filtrelemek amacıyla yapay zekaya durumunuzu anlatabilirsiniz. Google’ın güçlü dil modelleri, Yerel Rehberler programı kapsamında topluluk üyeleri tarafından sağlanan bilgilerin yanı sıra 250 milyondan fazla yer hakkındaki bilgileri analiz edecek.

Bu sayede isteklerinize göre aradığınız yeri kolayca bulabileceksiniz. Google, sistemin “ihtiyaçlarınız ne kadar spesifik veya geniş olursa olsun” çalışacağını söylüyor. Şirket, San Francisco’daki tasarruf mağazalarıyla ilgili geniş kapsamlı bir örnek veriyor.

Şirket, bir kişinin uygulamadan şehirdeki vintage tasarruf noktalarını istediği bir senaryoyu örnek verdi. Yapay zeka modelleri, fotoğraflar, derecelendirmeler ve topluluk incelemeleriyle birlikte yakındaki yerleri analiz ediyor. Bunların sonucunda uygulama, fotoğraf karuselleri ve inceleme özetleriyle dolu bir dizi seçenek ile karşımıza çıkıyor.

Bu üretken bir yapay zeka olduğundan daha da ileri gidebilirsiniz. Uygulamadan iyi bir öğle yemeği mekanı bulmasını isterseniz, otomatik olarak söz konusu vintage mağazanın retro havasına uygun bir mekan arayacaktır. Başka bir deyişle, bu yapay zeka sevdiğiniz şeyleri mantık çerçevesinde hatırlıyor. Gittiğiniz ve aradığınız yerlere bakarak bir sonraki gitmek istediğiniz yeri sizin için tahmin ediyor.

Kaynak: Shiftdelete

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
kamera sistemleri güvenlik kamerası