SonTakip

Fotoğraftan konum nasıl bulunur? İşte güncel yöntemler

Fotoğraftan konum bulma nasıl yapılır? Fotoğraf konum tespiti için tercih edebileceğiniz yöntemleri listeledik.

Fotoğraftan konum nasıl bulunur? İşte güncel yöntemler

Akıllı telefonlar günlük hayatımıza girdikçe fotoğrafçılığa olan merak da arttı. Saniyeler içerisinde çektiğiniz fotoğrafın aynı zamanda binlerce veriye sahip olduğunu biliyor musunuz? Akıllı telefon veya DSLR kamera ile çektiğiniz fotoğraftan konum bulma için ne yapmalısınız? İşte fotoğraf konum tespiti için kullanabileceğiniz yöntemler.

Fotoğraftan konum bulma nasıl yapılır?

Neredeyse tüm akıllı telefonlardaki kameralarda yerleşik GPS yer alır. Bu sensör, fotoğrafı veya videoyu çektiğiniz anda bölgenin GPS koordinatlarını kaydeder ve fotoğrafa işler. Bu veri de dahil olmak üzere tüm bilgiler EXIF formatında saklanır.

Fotoğrafın çekildiği koordinat verilerine EXIF dosyasından erişebiliyor olsanız da, her zaman kullanışlı olmayabilir. Bu yüzden alternatif olarak hem Google’ı hem de çeşitli web sitelerini kullanabilirsiniz. Fotoğraf konum tespiti yöntemleri şu şekilde:

Fotoğraf koordinatlarını inceleyin

Fotoğrafın çekildiği koordinatlar kaydedilmişse tam konumunu görmeniz mümkün. İlk olarak fotoğrafa eklenmiş EXIF ​​verilerine erişmeniz ve fotoğrafın çekildiği konumla ilgili bilgileri içerip içermediğini öğrenmeniz gerekiyor. Bunu ister işletim sisteminde isterseniz de Pic2Map gibi web sitelerini kullanarak yapabilirsiniz.

Pic2Map ile fotoğraf konumunu öğrenebilirsiniz. Yapmanız gereken tek şey bu bağlantıya gitmeniz ve fotoğrafı yüklemeniz. Koordinatlar kayıtlıysa harita üzerinden fotoğrafın çekildiği adresi gösterecektir.

Buna benzer olarak Metapicz’i de tercih edebilirsiniz. Koordinatlar dahil olmak üzere fotoğrafın tüm detaylarına bu adresten erişebilirsiniz.

Windows’ta fotoğraftan konum bulmak isterseniz şu adımları izleyin:

  • Adım 1: Fotoğrafa sağ tıklayın ve “Özellikler”i seçin.
  • Adım 2: Açılan kutucuğun üst kısmında yer alan “Ayrıntılar”a tıklayın.
  • Adım 3: Önünüze gelen bilgiler fotoğrafın EXIF dosyasıdır. Eğer koordinatları kayıtlıysa GPS başlığı altında görebilirsiniz.

Fotoğraftan konum tahmini yapan siteler

EXIF dosyasında koordinatlar bulunmuyorsa fotoğrafı çeşitli web sitelerinde aratmayı deneyebilirsiniz. Bu siteler, Pic2Map’in aksine, fotoğrafın konumunu tahmin etmeye çalışır. Bundan dolayı kesin doğru sonuçlar veremeyeceğini unutmamak lazım.

Bu konuda oldukça popüler olan araçlardan biri Where is the Picture’dur. Bu bağlantıya giderek fotoğrafı yüklediğinizde, site tahminini yapacaktır.

Görseli Google’da arayın

Google’ın oldukça güçlü bir arama algoritmasına sahip olduğunu düşünürsek, fotoğrafı Google’da aratmak mantıklı olacaktır. Bu nedenle, bir görseli Google Görseller’in arama çubuğuna sürükleyerek yüklediğinizde Google konumu tahmin etmeye çalışabilir.

Kaynak: Shiftdelete

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
kamera sistemleri güvenlik kamerası