Windows 11 için çanlar çalıyor! Kullanıcı sayısı azalıyor

Windows 11 geçtiğimiz ay kullanıcı kaybederken, Windows 10 ise en çok kullanılan Microsoft işletim sistemi olmayı sürdürüyor.

Windows 11 için çanlar çalıyor! Kullanıcı sayısı azalıyor

Microsoft, 5 Ekim 2021 tarihinde Windows 11 işletim sistemini tanıtmıştı. O günden bu yana birçok küçük ve büyük güncelleme alan işletim sistemi gelişerek yoluna devam ediyor. Ancak tüm gelişmelere rağmen yeni işletim sistemi henüz beklenen kullanıcı sayısına ulaşmış değil.

Windows 10 hâlâ en çok kullanılan işletim sistemi

Tanıtılmasının üzerinden yaklaşık 2 yıl geçmesine rağmen Windows 11 henüz istenen kullanıcı sayısına ulaşabilmiş değil. Bunun yanı sıra işletim sisteminin geçtiğimiz ay kullanıcı sayısında düşüş meydana geldi. Statcounter’ın mayıs ayı rakamlarına göre Windows 11 kullanıcı kaybetti.

Statcounter’ın mayıs ayı rakamlarına göre Windows 11 diğer Windows sürümleri arasında yüzde 22,95’lik kullanım oranına geriledi. Windows 11 geçtiğimiz ay ise yüzde 23,11’lik yüzdeye sahipti. Bu geri çekilme her ne kadar büyük görünmese de kullanıcı sayısı artması beklenen Windows 11’in tersi bir yol izlemesi kafaları karıştırmış durumda.

Diğer yandan küçük bir artış ile Windows 11 kullanıcı oranı ise yüzde 71,9 oldu. Windows 11’in piyasaya sürülmesinin üzerinden yaklaşık iki yıl geçmesine rağmen Windows 10 en çok kullanılan Microsoft işletim sistemi olmayı sürdürüyor.

Şirketin diğer işletim sistemlerine göz attığımızda Windows 7’nin yüzde 3,6’lık bir orana sahip olduğunu görüyoruz. Çoğu kullanıcı için hayal kırıklığı olan Windows 8’in kullanım oranı ise yüzde 1,09’da kalmış durumda. Şaşırtıcı bir şekilde yüzde 0,32 oranında hâlâ Windows XP kullanıcısı olduğunu da söyleyelim.

Microsoft’un en yeni işletim sistemi bugüne kadar oldukça yavaş bir ilerleme kaydetti. İstenen kullanıcı rakamlarına bir türlü ulaşamayan Windows 11’in kullanım oranındaki bu azalma ise şirket için bir endişe verici olabilir.

Kaynak: Shiftdelete

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
kamera sistemleri güvenlik kamerası