Deprem uyarı sistemi nasıl aktif edilir? (Android)

Teknolojinin gelişmesiyle ceplerimizdeki akıllı telefonlar da gelişimini sürdürüyor. Android telefonlarda bulunan deprem uyarı sistemi de …

Deprem uyarı sistemi nasıl aktif edilir? (Android)

Teknolojinin gelişmesiyle ceplerimizdeki akıllı telefonlar da gelişimini sürdürüyor. Android telefonlarda bulunan deprem uyarı sistemi de gelişen teknolojiyle yapılan özelliklerden bir tanesi. Hayati derecede önemli olan bu özellik, Türkiye gibi deprem riski olan ülkeler için oldukça önemli. Peki Android’de deprem uyarı sistemi nasıl aktif edilir?

Deprem uyarı sistemi nedir?

Teknoloji devi Google’ın Android telefonlar için geliştirdiği deprem uyarı sistemi, dünya genelindeki depremleri algılayarak kullanıcılarına bildiren ücretsiz bir hizmettir. Geçtiğimiz yıl Türkiye’ye de gelen özellik, sadece bir yıl içerisinde oluşan birçok depremi saniyeler kala kullanıcılarına bildirmeyi başardı.

5 Ocak 2022 tarihinde Antalya’da meydana gelen 5,3 büyüklüğündeki depremi haber veren sistem, depreme saniyeler kala kullanıcılarını bilgilendirerek birçok can kaybını önledi.

3 milyardan fazla Android cihazda bulunan ivmeölçer donanımı sayesinde sarsıntı algılanıyor ve bölgedeki Android kullanıcılarına uyarı gönderiliyor. Google, deprem uyarı sisteminin her depremin algılanabileceği konusunda bir garanti vermiyorken, telefonunuzun konumuna göre bildiriliyor. Bu sebepten ötürü konumunuz sürekli açık kalmalı.

Deprem uyarı sistemi 2020 yılının başlarında kullanıma sunuldu. İlk başlarda yalnızca ABD’de hizmet veren özellik, kısa süre içerisinde Türkiye, Yunanistan, Kazakistan ve Türkmenistan gibi birçok ülkeye yayıldı.

Android deprem uyarı sistemi nasıl aktif edilir?

Android’de deprem uyarı sistemini aktif etmek için konum özelliğinizin sürekli açık olması ve kablosuz bağlantı desteğinin olması gerekiyor.

  1. Öncelikle telefonunuzun “Ayarlar” uygulamasına giriş yapın.
  2. Konum > Deprem uyarıları” yolunu takip edin.
  3. Deprem uyarıları seçeneğini aktif edin.

Bu adımlarla birlikte deprem uyarı sistemini aktif edebilirsiniz. Söz konusu deprem uyarıları, konum ayarları kısmında gözükmüyorsa, maalesef cihazınız desteklemiyor demektir. Konumunuzda veya yakınlarında oluşan depremlerin uyarı bildirimlerini alamayabilirsiniz. Zira tüm depremler için uyarı gönderilmesine dair bir garanti verilmiyor. Uyarıyı depremden önce, sarsıntı sırasında veya sonrasında da alabilirsiniz.

Deprem algılama sistemi nasıl çalışıyor?

Google tarafından paylaşılan bilgilere göre, cihazlardaki ivmeölçerler sayesinde tüm veriler toplanıyor, işleniyor ve gerekirse sarsıntı konumuna yakın kullanıcılara uyarı gönderiliyor. Ayrıca yalnızca sabit duran cihazlardan veri alınırken, böylece yanlış bilgi önleniyor.

Kaynak: Shiftdelete

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
kamera sistemleri güvenlik kamerası