Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!

Bir Efsane Sona mı Erecek?

Mitsubishi\’de sular ısınıyor. Geçtiğimiz günlerde ortaya çıkan skandal sonrası bazı rakamlar açıklandı. Tüm bu olaylardan Mitsubishi ne kadar etkilenecek? Detaylar haberimizde.

  • 29 Nisan 2016
  • 511 kez görüntülendi.
Bir Efsane Sona mı Erecek?

Mitsubishi uzun yıllardan beri küresel bazda otomobil üretimi yapan bir önemli bir marka. Ama marka şu sıralarda çok zor günler geçiriyor. Yaşanan skandallar ve yapılan açıklamalar da durumun hiç de iç açıcı olmadığını gösteriyor.

Mitsubishi’de Neler Oluyor?

Mitsubishi markasının adı şu sıralar modellerinden çok yaşanan skandallar ile anılıyor. En son patlak veren skandal yakıt tüketiminde verilen değerlerde hile yapılmasının anlaşılması ile ortaya çıktı ve bu yapılan hilenin boyutları da gerçekten ciddi seviyelerde. 

Telaffuz edilen rakamlar 600.000 gibi ciddi rakamlar ve sadece bununla da sınırlı değil. Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Ryugo Nakao, Tokyo’da düzenlenen toplantıda “İç pazarda 1991’den beri bu yöntemi kullanıyoruz “ demişti. Bu da aleni bir şekilde biz  25 yıldır hile yapıyoruz demek.  

Bu skandalın ortaya çıkmasının ardından markanın hisselerinde toplamda %50’lik bir düşüş meydana geldi. Mitsubishi markasının başkanı Tetsuro Aikawa yaptığı açıklamada “Tetiği kimin çekip bunu kimin başlattığını bilmiyoruz, yapabileceğimiz tek şey özür dilemek” açıklamasını yaptı.

Bundan Sonra Ne Olacak? 

Başkan Aikawa yapılan bu skandalın sorumlularını bulmak için çalışacaklarından da ayrıca bahsetti. Peki yaşanan bunca itiraf ve skandaldan sonra Mitsubishi’yi nasıl bir gelecek bekliyor?

Marka hisselerinin %50’lik düşüşünün yanında açıklanan satış rakamlarında ciddi bir düşüş mevcut. Açıklanan rakamlar gösteriyor ki Mitsubishi geçen her yıla oranla 100.000 adet daha az satıyor. Yaşanan bu düşüşün ardından ortaya çıkan bu olaylar da marka için çok sıkıntılı zamanların habercisi olabilir. 

General Motors veya VW grubu gibi firmalar da bu tarz sorunlar ile karşılaşmıştı. En yakın zamanda VW’de yaşanan emisyon krizi buna en güzel örnek olabilir, lakin bu tarz büyük ve küresel gruplar için yaşanan bu olayların faturasını Mitsubishi ile kıyaslamak biraz yanlış olabilir. Mitsubishi için işlerin bu kadar kolay olmasını düşünmek biraz daha zor.

Tüm bu yaşanan hisse düşüşleri ve satış rakamlarının azalması markaya elbette sorunlar yaşatacaktır. Belki başka gruplar ile birleşme belki markanın satılması gibi seçenekler duyabiliriz yakın zamanda. Ama otomobil tutkunları Mitsubishi gibi bir markanın küçülüp bize sunduğu önemli modelleri artık sunmayacağını açıkladığı günleri asla görmek istemez.

 

 

Kaynak: Bir Efsane Sona mı Erecek?

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi:
kamera sistemleri