Saniyeler içinde şarj olan batarya üretildi! Peki nasıl?

Geçtiğimiz haftalarda, saniyeler içinde şarj olan sodyum bir batarya geliştirildi. İşte en önemli ayrıntılar…

Saniyeler içinde şarj olan batarya üretildi! Peki nasıl?

Gelen son bilgilere göre, yalnızca saniyeler içinde şarj olan sodyum bir batarya geliştirildi. Kore İleri Bilim ve Teknoloji Enstitüsü tarafından yoğun bir Ar-Ge faaliyeti sonucunda üretilen batarya, sahip olduğu yeni nesil hibrit sodyum-iyon malzeme sayesinde emsallerine oranla çok daha yüksek bir enerji sağlıyor.

Tamamen hibrit bir üretim süreciyle birlikte ortaya çıkan ürünün, günümüzde popüler olan lityum-iyon bataryalardan çok daha verimli olduğu söyleniyor. İşte konu hakkındaki en önemli detaylar…

Saniyeler içinde şarj olan batarya gündem oldu

Günümüzde birçok otomobilde, akıllı telefonda ve hava araçlarında yararlanılan bataryaların, bu gelişmeyle birlikte büyük bir ilerleme göstermesi bekleniyor. Sodyum-iyon karışımı sayesinde verimliliğin önemli ölçüde artmasıyla birlikte, maliyet anlamında da gözle görülür bir düşüş sağlanacağı öne sürülüyor. Ancak bu iddiaların gerçekten doğru çıkıp çıkmayacağını önümüzdeki dönemde göreceğiz.


Yeni nesil batarya beklenen ilgiyi görebilecek mi?

Günümüzdeki birçok üründe kullanılan bataryaların da zamanla rafa kaldırılacağı tahmin ediliyor. Oldukça kısa ömürlü olarak nitelendirebileceğimiz bu ürünler, tek şarj performansında da kullanıcıları pek memnun etmiyor. Bu değişim kitlesel olarak gerçekleştiği takdirde, özellikle akıllı telefonların şarj ömründe büyük bir ilerleme olabilir. Bu gelişmenin, günün sonunda kullanıcıların yararına olmasını umuyoruz.

Kaynak: Shiftdelete

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
kamera sistemleri güvenlik kamerası