Ay’a gidecek astronotlar için önemli gelişme!

Amerikan Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA), Artemis 2 görevi ile Ay’a gidecek astronotlar için beklenen açıklamayı yaptı.

Ay’a gidecek astronotlar için önemli gelişme!

Herkesin bildiği kısaltmasıyla NASA veya tam adıyla Amerikan Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi, 50 yılı aşkın bir süreden sonra Ay’a yapılacak ilk insanlı yolculuk için seçilen dört astronotu geçtiğimiz haftalarda duyurmuştu. Artemis 2 olarak adlandırılan bu uçuş ile Ay’a ilk kez bir kadın gönderilecek.

NASA astronotları Christina Koch, Victor Glover ve Reid Wiseman ve Kanada Uzay Ajansı astronotu Jeremy Hansen için eğitimlerin önümüzdeki ay yani Haziran’da başlayacağı açıklandı. Hansen dışındaki tüm astronotlar daha önce uzaya seyahat etti ve uluslararası uzay istasyonunda kaldı.

NASA, Ay’a gidecek astronotların eğitimine başlıyor

10 gün sürecek olan görev için astronotlara 18 ay eğitim verilecek. Eğitimlerin büyük bir bölümü Houston, Teksas’taki Johnson Uzay Merkezinde ve fırlatma yeri olan Florida’daki Kennedy Uzay Merkezinde gerçekleşecek.

Kasım 2024’te gerçekleştirilmesi planlanan bu görevin başarılı bir şekilde tamamlanması 1972’deki son Apollo görevinden bu yana ilk mürettebatlı Ay inişini gerçekleştirecek olan ve 2025’te beklenen Artemis III görevinin yolunu açacak.

NASA’nın Artemis programı, ay yüzeyini her zamankinden daha fazla keşfetmek için yeni teknolojileri kullanacak. Nihai amaç, Ay’da ilk uzun vadeli mevcudiyeti kurmak ve potansiyel olarak gök cismini Mars’a yapılacak ilk mürettebatlı görev için bir fırlatma rampası olarak kullanmak.

Artemis II misyonunun başlıca hedefleri arasında insanların uzayda yaşaması için gereken şeyleri araştırmak bulunuyor. Mürettebat, uzay aracının yaşam destek sistemlerinin çeşitli kontrollerinin yanı sıra bir dizi bilimsel araştırma gerçekleştirecek.

Kaynak: Shiftdelete

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
kamera sistemleri güvenlik kamerası