SonTakip

Milli gözlem uydusu İmece’den sevindiren haber!

Türkiye, her alanda olduğu gibi uzay alanında da çalışmalarına hız kesmeden devam ediyor. Geçtiğimiz yıllarda kurulan Türkiye Uzay Ajansı’yla …

Milli gözlem uydusu İmece’den sevindiren haber!

Türkiye, her alanda olduğu gibi uzay alanında da çalışmalarına hız kesmeden devam ediyor. Geçtiğimiz yıllarda kurulan Türkiye Uzay Ajansı’yla birlikte uzay serüvenindeki adımlar normalden daha hızlı atılmaya başlandı ve büyük gelişmeler yaşandı.

Geçtiğimiz günlerde yerli haberleşme uydumuz Türksat 5B uzaya gönderilmişti. Bununla birlikte haberleşme uydu sayımız 5’e çıkmıştı. Şimdi ise yeni milli gözlem uydumuz İmece’den güzel haber geldi. 2022’nin sonunda milli gözlem uydumuz hazır olacak.

Milli gözlem uydusu İmece, yıl sonunda hazır olacak!

Bugün Türkiye Uzay Ajansı (TUA), resmi Twitter hesabı üzerinden bir paylaşımda bulundu. Paylaşımda ilk metre altı çözünürlüklü milli gözlem uydusu İmece’nin 2022’yılının son çeyreğinde hazır hale geleceği açıklandı. Paylaşımda şu sözlere yer verildi: “İLK metre altı çözünürlüklü MİLLİ gözlem uydumuz İMECE, 2022’nin son çeyreğinde uzay serüveni için hazır olacak.”

Bunun yanında İmece’nin şu an hangi aşamada olduğuna dair bilgiler veren bir görsel de paylaşıldı. TUBİTAK Uzay Enstitüsü tarafından geliştirilen Milli gözlem uydusu İmece, Türkiye’nin yüksek çözünürlüklü görüntü ihtiyacını karşılamayı hedefliyor. Bunun yanında önemli uzay görevlerinde yurt dışına olan bağımlılığının aza indirilmesi planlanıyor.

Özellikle haberleşme alanında geliştirilen parçalar ve ürünler sayesinde Türkiye, pazarda elini güçlendirecek. Milli gözlem uydusunun 2022 yılının sonunda hazır olması ve 2023 yılının ilk çeyreğinde fırlatılması bekleniyor.

Kaynak: Shiftdelete

Yazıyı Değerlendir
[Toplam 1 Ortalama: 5]
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

kamera sistemleri güvenlik kamerası