SonTakip

Apple’dan iPhone 6 Plus kullanıcılarına kötü haber!

Apple, bugün yaptığı resmi açıklamayla birlikte nostaljik (vintage) ürün kategorisine iPhone 6 Plus cihazların da alınacağını duyurdu. Bu …

Apple’dan iPhone 6 Plus kullanıcılarına kötü haber!

Apple, bugün yaptığı resmi açıklamayla birlikte nostaljik (vintage) ürün kategorisine iPhone 6 Plus cihazların da alınacağını duyurdu. Bu anlamda 31 Aralık 2021 tarihinden itibaren nostaljik ürün olacak iPhone 6 Plus’ın tamiratı, Apple Yetkili Servis Sağlayıcılar tarafından veya Apple anlaşmalı servis noktalarından yapılamayacak.

iPhone 6 Plus, artık nostaljik ürün olacak

MacRumors tarafından ele geçirilen Apple içi şirket yazışmasına göre ünlü Amerikan devi, çok yakın zamanda nostaljik ürün listesini güncelleyerek iPhone 6 Plus’ı da bu kategoriye alacak. 31 Aralık 2021 tarihinde üretiminin sonlanmasının 5. yılına girecek olan cihaz, yeni yıldan itibaren artık nostaljik cihaz olarak adlandırılacak ve servis hizmeti bi süre sonra durdurulacak.

2014’ün Eylül ayında piyasaya çıkan iPhone 6 ve iPhone 6 Plus, müşterilerin uzun zamandır beklediği4,7 inç ve 5,5 inç ekranlara sahipti. Her iki cihaz da Apple’ın şimdiye kadar sattığı en popüler akıllı telefonlardan oldu.

iPhone 6 Plus’ın üretimi 2016’da durdurulmuş olsa da iPhone 6, en az 2018’e kadar belirli bölgelerdeki seçkin perakendeciler aracılığıyla satın alınabiliyordu. iPhone 6’nin nostaljik ürün kategorisine girmesi için en az 2 sene daha var.

Nostaljik (Vintage) ürün nedir?

Bir ürünün Apple tarafından nostaljik (vintage) kategorisine alınması için öncelikle üretiminin noktalanması ve üretimi durduktan itibaren en az 5 yıl geçmesi gerekiyor. Apple tarafından nostaljik ürün kategorisine alınan herhangi bir ürün, Apple Yetkili Servisi veya anlaşmalı tamir ve donanım partnerlerinden hizmet alamıyor.

Bu anlamda eğer nostaljik sınıfına alınmış bir Apple cihazına sahipseniz ve cihazınız bozulursa, tamir işlemini Apple ile anlaşması olmayan bir hizmet sağlayıcıya yaptırmak durumunda kalacaksınız demektir. Bu anlamda çok yakın bir zamanda iPhone 6 Plus cihazınızı Apple aracılığıyla tamir ettiremeyeceksiniz.

Apple’ın nostaljik ürün politikasındaki tek istisnai ülke ise Fransa… Fransa’da 31 Aralık 2020’den sonra satın alanan herhangi bir iPhone veya Mac, ürün nostaljik kategorisine alınsa bile 7 yıl boyunca Apple Yetkili Servislerinde tamir edilebiliyor.

Kaynak: Shiftdelete

Yazıyı Değerlendir
[Toplam 1 Ortalama: 5]
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

kamera sistemleri güvenlik kamerası