Alper Gezeravcı dünyaya ne zaman dönecek? SpaceX’ten yeni açıklama

Türkiye’nin ilk astronotu Alper Gezeravcı ne zaman dünyaya geri dönüyor? İşte konuyla ilgili detaylar ve haberimiz…

Alper Gezeravcı dünyaya ne zaman dönecek? SpaceX’ten yeni açıklama

“İlk Türk astronotu Alper Gezeravcı dünyaya ne zaman dönecek?” sorusu geçtiğimiz haftadan beri merakla soruluyor. Gezeravcı’nın normal plana göre yola çıkması gereken tarih fırlatıştan tam 14 gün sonra yani 2 Şubat 2024 tarihinde olacaktı. Ancak teknik sebepler yüzünden dönüş tarihi 3 kez ertelendi. Konuyla ilgili olarak SpaceX’ten yeni bir açıklama geldi. İşte detaylar…

Alper Gezeravcı ne zaman dönecek? SpaceX’ten açıklama geldi!

İlk Türk astronotu Alper Gezeravcı geçtiğimiz Ocak ayında SpaceX aracılığıyla Uluslararası Uzay İstasyonu’na gitti. Uzay ortamında birçok bilimsel deney gerçekleştiren Gezeravcı, ISS’ye SpaceX’in Dragon Kapsülü ile kenetlenmişti. Fırlatış tarihi üzerinden geçen 14 günün ardından ise program tamamlanmış ve Gezeravcı için eve dönüş vakti gelmişti.

Ancak 2 Şubat 2024 TSİ 17.50’de planlanan geri dönüş teknik aksaklıklar sebebiyle ertelendi. Devamında 2 kez kesinleştirilen dönüş tarihlerinin her birinde yaşanan sorunlar fırlatışların yapılmasına mani oldu. SpaceX tarafından yapılan son açıklamaya göreyse Dragon Kapsülü ile Alper Gezeravcı’nın da aralarında bulunduğu Ax-3 ekibi TSİ 17.05’te dönüş yolculuğuna geçecek.

19 Ocak 2024 tarihinde uzaya çıkan ve 14 gündür uzayda çeşitli çalışmalar yapan Gezeravcı, 13 önemli deney çalışmasında bulundu. Türk Uzay Ajansı ve TÜBİTAK tarafından belirlenen deney konularında tuz stresi, uzay şartları vb. birçok önemli konuda araştırmalar yaptı. Bunların yanında ara ara Türkiye ile yaptığı bağlantılarda halkın merak ettiği soruları da cevapladı.

Bunların yanında bildiğiniz üzere Uluslararası Uzay İstasyonu her 90 dakikada 1 dünyanın etrafını turlamakta. Yani daha basit tabirle bulunduğunuz konumda üzerinizden her 1.5 saatte bir ISS geçmekte. Özellikle amatör telsizciler bu konuda çok heyecanlandılar. Zira 14 gün boyunca Uluslararası Uzay İstasyonu’na yolladıkları sinyal ve çağrılar aracılığıyla ilk Türk astronotuyla iletişime geçmeye çalıştılar.

Genel manada haberimizi toparlamak gerekirse tarihi uzay yolculuğunda artık sona gelindi. Bugün TSİ 17.05’te Uluslararası Uzay İstasyonu’ndan ayrılacak olan Dragon kapsülü ile dönüş yolculuğu başlayacak. Toplamda 32 saat sürecek olan yolculuğun ardından kapsülün Atlas Okyanusu ve batısındaki Meksika Körfezi’nde bulunan 7 potansiyel iniş noktasından birine inmesi planlanıyor.

Kaynak: Shiftdelete

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
kamera sistemleri güvenlik kamerası